ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تخلف خودروسازان
خودرو

وزیر دادگستری: پرونده تخلف خودروسازان در جریان است

وزیر دادگستری اعلام کرد پرونده تخلف خودروسازان در جریان قرار دارد و برای برخی از آن‌ها رأی صادر شده است.

وزیر دادگستری اعلام کرد پرونده تخلف خودروسازان در جریان بوده و برای برخی از آن‌ها رأی صادر شده است. طی ماه‌های گذشته، میزان شکایت مردم از صنعت خودرو داخلی افزایش یافته که بیشتر این گلایه‌ها درزمینه قیمت، کیفیت، موعد تحویل و فرایند ثبت‌نام خودرو بوده است.

خودروسازان و مونتاژکاران به بهانه رعایت استانداردهای 85گانه و افزودن آپشن، درخواست گرانی محصولات خود را به شورای رقابت بردند و این شورا هم به‌راحتی با درخواست آن‌ها موافقت کرد. این باعث نارضایتی افرادی شد که در سامانه یکپارچه خودرو ثبت‌نام کرده بودند و انتظار داشتند قیمت‌ها ثابت بماند، اما از زمان ثبت‌نام آن‌ها تاکنون قیمت برخی از خودروها با عناوین مختلف حداقل 3 بار گران‌تر شده است.

بنابراین مردم شکایت خود از خودروسازان را به سازمان حمایت و تعزیرات حکومتی ارائه دادند. اکنون پرونده گران‌فروشی و تخلف خودروسازان برای بررسی بیشتر به مراجع قضایی ارسال شده است و نتایج آن به‌زودی اعلام خواهد شد. اگر گران‌فروشی خودروسازان و مونتاژکاران محرز شود، آن‌ها مکلف به بازپرداخت مبلغ مازاد دریافتی و جریمه خواهند شد.

تخلف خودروسازان بزرگ در‌زمینه گران‌فروشی

یکی از انتقادهای جدی مردم در‌زمینه گران‌فروشی به ساینا، محصول سایپا مربوط است. این خودرو از ابتدای سال ‌جاری تاکنون بیش از 12 بار افزایش قیمت داشته؛ البته شورای رقابت همه این افزایش قیمت‌ها را نپذیرفته است. این شورا ۳۱ خرداد‌ماه اعلام کرد که شکایات متعدد نشانگر وقوع تخلف از قیمت‌های ابلاغی شورای رقابت درخصوص خودروهای سواری است. این نهاد اعلام کرد که هرگونه تغییر قیمت درب کارخانه ابلاغی شورای رقابت تخلف محسوب می‌شود. این تخلفات علاوه بر رسیدگی در این شورا، از طریق مراجع قانونی و نظارتی پیگیری خواهد شد. همچنین تمامی شرکت‌های خودروسازی مکلفند قیمت فروش خودروهای تولیدی خود شامل قیمت ابلاغی شورای رقابت به علاوه هزینه‌های مصرف‌کننده را به شورای رقابت اعلام کنند. همچنین خودروسازان بایستی قیمت‌‌های فروش خود را در پایگاه اطلاع‌رسانی شرکت در دسترس عموم قرار دهند.   

موضوع دیگری که ایران‌خودرو و سایپا درگیر آن هستند، کیفیت محصولات است. «عباس علی‌آبادی»، ‌وزیر صمت، با اشاره به اینکه خودروهای داخلی در شأن مردم ایران نیست، گفت: «به خودروسازان اعلام کرده‌ایم که در صورت عدم تطابق با استانداردهای جهانی از آن‌ها حمایت نخواهیم کرد. شأن مردم ما کمتر از مردم کشورهای دیگر نیست و استفاده از محصولات باکیفیت حق آن‌هاست. خودروسازان باید کیفیت محصولات خود را تضمین کنند. همچنین باید با افزایش تنوع تولیدات، خودروهایی در شأن مردم ایران تولید کنند که قابل عرضه در بازارهای جهانی باشد.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی