ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

رهن بودن سند خودرو
خودرو

رای شورای رقابت به نفع دلالان؛ در رهن بودن سند خودرو از ضوابط فروش حذف شد

یکی از شرایط فروش خودرو طی چند سال اخیر، یک سال رهن بودن سند خودرو است.

مرتضی قانع
نوشته شده توسط مرتضی قانع | ۶ خرداد ۱۴۰۲ | ۲۲:۱۷

یکی از شرایط فروش خودرو طی چند سال اخیر، یک سال رهن بودن سند خودرو است. این شرط باعث می‌شود تا مالک خودرو به مدت یک سال، امکان واگذاری اتومبیل خود به صورت کامل را نداشته باشد. تنها راه حل فروش خودرو در این وضعیت، معامله آن به صورت قولنامه‌ای بود. حال شورای رقابت در جدیدترین تصمیم خود، شرط یک سال رهن بودن سند خودرو را از ضوابط معامله اتومبیل حذف کرده است. این طرح از یک سو باعث تسهیل معامله و حذف مشکلات قانونی مربوط به معاملات وکالتی خواهد شد و از سوی دیگر دست دلالان را برای خرید وفروش خودروهای ثبت نامی باز می گذارد. حرکتی که اساسا با فلسفه وجودی شورای رقابت و قیمت گذاری دستوری و ...در تضاد به نظر می رسد.

بر این اساس بند ۷ ماده ۴ دستورالعمل ۵۴۳ شورای رقابت (تنظیم بازار خودروهای سواری) مورخ ۱۴۰۱/۱۱/۱۱ از این دستورالعمل حذف شد. در این بند چنین ذکر شده بود: « عرضه‌کننده خودرو موظف است روش های بازدارنده برای جلوگیری از انتقال سند حداقل به مدت یکسال، از جمله در رهن گرفتن سند خودرو، اتخاذ و اجرا کند»

بر این اساس تمامی مالکین خودروهای صفرکیلومتر که اکنون از طریق سامانه یکپارچه یا بورس کالا اتومبیل خریداری می‌کنند، قادر به فروش اتومبیل خود خواهند بود. بنابراین طی مدتی کوتاه خودروهای سند آزاد صفر کیلومتر بازار خودرو را اشباع خواهند کرد. البته خرید و فروش این خودروها مستلزم پرداخت سود عایدی خواهد بود. بنابراین دو اهرم به صورت همزمان قیمت خودرو را کنترل می‌کنند. از یک سو آزاد بودن سند خودروهای صفر کیلومتر عرضه آن‌ها را در بازار افزایش می‌دهد اما از سوی دیگر، مالیات بر عایدی خودرو قیمت این کالا را کنترل خواهد کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Ehsan Karimi
    Ehsan Karimi | ۷ خرداد ۱۴۰۲

    این تیتر با متن نمیخونه!
    اگر قرار باشه مالیات بر عایدی سرمایه باشه رو خودرو دیگه در رهن بودن سند فقط پوششیه که دلال بتونه از مالیات ۳۰ درصدی فروش خودرو در سال اول شونه خالی کنه و اونو گردن مشتری بعد بندازه (چرا که از زمان تغییر سند ، مالیات بر عایدی مشمول گذر زمان و کاهش میشود پس هر تاخیر در تغییر سند به ضرر خریدار و به سود دلال است)

مطالب پیشنهادی