ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سامانه تخصیص خودرو
خودرو

روش ثبت‌نام در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو در مرحله دوم

مرحله دوم عرضه یکپارچه خودروهای داخلی در سامانه تخصیص خودرو از چهارشنبه آغاز خواهد شد.

مرتضی قانع
نوشته شده توسط مرتضی قانع | ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ | ۱۹:۴۵

مرحله دوم عرضه یکپارچه خودروهای داخلی در سامانه تخصیص خودرو از چهارشنبه آغاز خواهد شد و براساس اطلاعیه منتشرشده در سامانه یکپارچه، اطلاعات معاملات خودرو به‌صورت یکپارچه در سامانه جامع تجارت وزارت صمت ثبت شده است و شامل مالیات بر عایدی سرمایه می‌شود.

مرحله جدید طرح یکپارچه عرضه خودرو بر مبنای نوبت‌دهی برای محصولات خودروسازان داخلی از روز چهارشنبه ۲۰/۰۲/۱۴۰۲ آغاز می‌شود و متقاضیان تا پایان روز جمعه ۲۹/۰۲/۱۴۰۲ فرصت دارند نسبت به ایجاد حساب وکالتی در بانک‌های اعلامی در سامانه اقدام نمایند. محصولات ارائه‌شده توسط شرکت‌های خودروساز از تاریخ ۲۰/۰۲/۱۴۰۲ در سامانه قابل مشاهده خواهند بود.

فقط متقاضیان واجد شرایط که اطلاعات آن‌ها توسط بانک ارسال شده است، می‌توانند از روز سه‌شنبه ۰۳/۰۳/۱۴۰۲ تا جمعه ۱۰/۰۳/۱۴۰۲ نسبت به ثبت‌نام اولیه در سامانه https://www.esalecar.ir به‌منظور تشکیل لیست نوبت‌دهی برای خودروی مدنظر اقدام نمایند.

موعد تحویل برخی از محصولات پرتقاضا در سال ۱۴۰۳ خواهد بود.

فرایند طرح یکپارچه عرضه خودرو بر مبنای فرایند نوبت‌دهی شامل سه مرحله است:

اول: پیش‌ ثبت‌نام متقاضیان برای لیست نوبت‌دهی

دوم: نوبت‌دهی و اعلام زمان‌بندی به‌ازای هر محصول مشخص

سوم: قطعی‌کردن ثبت‌نام متقاضیان براساس فراخوان خودروساز

مرحله اول: پیش‌ثبت‌نام متقاضیان در سامانه تخصیص خودرو برای لیست نوبت‌دهی:

در این مرحله متقاضیان واجد شرایط که وجه اعتبار لازم را در حساب وکالتی خود مسدود نموده‌اند، امکان انتخاب ۵ اولویت جهت ثبت‌نام اولیه برای قرارگیری در لیست نوبت‌دهی یا حق تقدم خرید خودروهای داخلی بر مبنای لیست انتظار را خواهند داشت. بنابراین پیش‌نیاز ثبت‌نام متقاضیان برای لیست نوبت‌دهی، وکالتی‌کردن حساب شخصی متقاضی به ‌نام سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و مسدود‌کردن وجه اعتبار می‌باشد.

زمان در نظر گرفته شده برای وکالتی‌کردن حساب شخصی به ‌نام سازمان حمایت برای این طرح و مسدود‌کردن وجه اعتبار لازم در حساب مذکور از روز چهارشنبه مورخ ۲۰/۰۲/۱۴۰۲ تا پایان روز جمعه ۲۹/۰۲/۱۴۰۲ می‌باشد. تا زمان ثبت‌نام اولیه، لیست افراد مجاز برای پیش‌ثبت‌نام در سامانه بر مبنای اطلاعات ارسالی از بانک‌ها تهیه می‌گردد.

تبصره‌ها:

تبصره ۱: موجودی لازم برای حضور در لیست نوبت‌دهی کلیه خودروهای داخلی ۱۰۰ میلیون تومان است. این وجه اعتبار تا زمان اعلام نتایج نوبت‌دهی در حساب شخصی وکالتی مشتریان مسدود می‌گردد. وجود وجه اعتبار مذکور در حساب وکالتی صرفاً به‌منظور شناسایی مشتریان واقعی در نظر گرفته شده است. این شرط برای کلیه متقاضیان طرح عادی و طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت الزامی می‌باشد.

تبصره ۲: وجه اعتبار مذکور در حساب وکالتی شخص متقاضی باید از زمان ثبت‌نام اولیه تا اعلام اولویت‌های تخصیص مسدود گردد و قابل برداشت نیست. انصراف از حساب وکالتی یا برداشت وجه توسط متقاضی طی این مدت، به‌منزله انصراف از طرح تلقی می‌گردد. درنتیجه متقاضی از لیست انتظار حذف می‌شود.

تبصره ۳: امکان ثبت‌نام متقاضیانی که پیش از این در مرحله اول سامانه یکپارچه و خودروهای وارداتی ثبت‌نام کرده‌اند، وجود ندارد، مگر آنکه تا تاریخ ۲۰/۰۲/۱۴۰۲ انصراف خود را در سامانه‌های مربوطه ثبت نمایند.

ماده تبصره ۴: ثبت‌نام مرحله اول در لیست نوبت‌دهی هیچ‌گونه حقی را برای متقاضی به‌منظور دریافت خودرو ایجاد نمی‌کند. تعهد خودروساز صرفاً براساس قطعی نمودن ثبت‌نام در مرحله سوم اجرای طرح شکل می‌گیرد.

تبصره ۵: تخصیص خودرو در این مرحله براساس اولویت انتخابی مشتری و رتبه اولیه در سامانه انجام می‌گیرد.

تبصره ۶: علاوه بر دارا بودن حساب شخصی وکالتی با وجه اعتبار لازم، کلیه شرایط طرف تقاضا باید توسط متقاضیان رعایت شود و چنانچه در هر مرحله تا زمان قطعی نمودن ثبت‌نام توسط خودروساز، مشخص گردد که متقاضی حائز شرایط نبوده است، ثبت‌نام وی لغو می‌گردد.

شرایط عمومی مندرج در ماده ۴ دستورالعمل تنظیم بازار خودروی سواری توسط شورای رقابت:

۱. حداقل سن مجاز متقاضیان خرید خودرو ۱۸ سال است.

۲. اخذ گواهینامه رانندگی معتبر (دارای تاریخ اعتبار) برای متقاضیان خرید خودرو الزامی است.

۳. متقاضیانی که طی ۴۸ ماهه گذشته از شرکت‌های ایران‌خودرو و سایپا و طی ۲۴ ماه گذشته از سایر شرکت‌های خودروسازی نسبت به ثبت‌نام و یا صدور فاکتور (تمامی روش‌های فروش سامانه خودروسازان، بورس کالا و...) اقدام نموده‌اند، امکان ثبت‌نام و خرید خودرو را ندارند.

۴. متقاضیانی که دارای پلاک انتظامی فعال هستند، امکان ثبت‌نام و خرید خودرو را ندارند.

۵. انتقال امتیاز و حقوق ناشی از خرید خودرو به اشخاص (حتی به‌‌صورت وکالتی) و نیز فروش حواله خودرو به‌صورت وکالتی ممنوع است.

۶. امکان صلح خودروی خریداری‌شده در سامانه تخصیص خودرو به غیر وجود ندارد.

۷. شرکت‌های خودروسازی موظفند روش‌های بازدارنده برای جلوگیری از انتقال سند حداقل به مدت یک سال، ازجمله رهن سند خودرو را اتخاذ و اجرا کند.

۸. امکان ثبت‌نام و خرید خودرو برای اشخاص حقوقی وجود ندارد.

۹. درصورتی‌که در هر یک از مراحل ثبت‌نام مشخص شود که متقاضی حائز شرایط ثبت‌نام نیست، ثبت‌نام وی لغو شده و وجه واریزی (بدون پرداخت سود مشارکت و...) بازگردانده خواهد شد.

۱۰. درصورت بروز هرگونه تأخیر احتمالی در تحویل خودرو برابر ضوابط مندرج در قرارداد، خسارت تأخیر در تحویل، مطابق آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو و ابلاغیه‌های مرتبط که متعاقباً از طریق بخشنامه‌های فروش اطلاع‌رسانی می‌شود، پرداخت خواهد شد.

۱۱. سایر موارد و شرایط بر‌اساس بخشنامه‌های صادره توسط شرکت‌های خودروسازی و قرارداد منعقدشده با مشتریان خواهد بود.

۱۲. متقاضی می‌بایست اقدام به ایجاد فقط یک حساب وکالتی نماید، در غیر این صورت مسئولیت موضوع به عهده متقاضی می‌باشد.

۱۳. قرار نداشتن در فهرست اولویت‌های اعلامی مرحله اول طرح عرضه یکپارچه خودروهای داخلی در سامانه تخصیص خودرو و وارداتی و یا انصراف از طرح مذکور تا تاریخ ۲۰/۰۲/۱۴۰۲.

۱۴. هر کد ملی مجاز به خرید یک دستگاه خودرو از مجموع شرکت‌های خودروسازی است.

۱۵. طرح عادی شامل همه افراد با مشخصات فوق است و طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت مختص مادرانی است که حائز شرایط قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت مورد تأیید سازمان ثبت احوال کشور هستند. بنابراین مسئولیت اشتباه در انتخاب طرح به عهده متقاضی است.

۱۶. متقاضیان ثبت‌نام می‌بایست شماره همراه ثبت‌شده به نام خود را در سامانه اعلام نمایند، در غیر این صورت مسئولیت عدم تطابق شماره همراه با کد ملی به عهده متقاضی است.

مرحله دوم: نوبت‌دهی و اعلام زمان‌بندی به‌ازای هر محصول مشخص

پس از نوبت‌دهی، لیست متقاضیان واجد شرایط در ثبت‌نام اولیه براساس برنامه تولید خودروسازان داخلی اعلام شده و زمان تحویل خودروی مدنظر به متقاضی در سامانه اعلام می‌گردد.

تبصره ۱: اعلام زمان‌بندی براساس لیست نوبت‌دهی در خردادماه ۱۴۰۲ و در سامانه https://www.esalecar.ir انجام می‌شود.

تبصره ۲: قرارگیری متقاضی در لیست انتظار براساس زمان‌بندی اعلامی، تعهدی را برای خودروساز به‌منظور تحویل خودرو ایجاد نمی‌کند و این تعهد صرفاً پس از انجام مرحله سوم و براساس انعقاد قرارداد فروش متقاضی با خودروساز و طبق مفاد قرارداد منعقده شکل می‌گیرد .

ماده تبصره ۳: در این مرحله و پس از اعلام نتایج زمان‌بندی، متقاضی می‌تواند نسبت به برداشت وجه اعتبار از حساب وکالتی اقدام نماید و درصورت تمایل برای تحویل خودرو مطابق با زمان‌بندی اعلامی در این مرحله، می‌تواند با تکمیل وجه در حساب خودروساز براساس قیمت روز نسبت به قطعی نمودن ثبت‌نام براساس فراخوان خودروساز اقدام کند یا با اعلام انصراف پس از اعلام نتایج، از لیست انتظار خودروی مدنظر خارج گردد.

بخش سوم: قطعی‌کردن ثبت‌نام متقاضیان در سامانه تخصیص خودرو براساس فراخوان خودروساز

در این مرحله و پس از اعلام زمان‌بندی به متقاضیان و شکل‌گیری لیست انتظار برای هر محصول، خودروساز موظف است تا هرگونه فراخوان برای طرح‌های فروش خودرو را مطابق با زمان‌بندی و نوبت‌دهی انجام‌شده اعلام نماید. بنابراین خودروسازان به‌مرور‌زمان و صرفاً بر مبنای لیست اولویت‌بندی مذکور برای هر محصول، نسبت به فراخوان و قطعی نمودن ثبت‌نام و انعقاد قرارداد فروش بر مبنای قیمت روز خودرو اقدام خواهند کرد.

تبصره ۱: قطعی‌کردن ثبت‌نام توسط خودروسازان در این طرح بر‌اساس لیست نوبت‌دهی و بر مبنای قیمت روز منطبق بر دستورالعمل تنظیم بازار خودروی شورای رقابت می‌باشد.

تبصره ۲: درصورتی‌که در طول فراخوان، در زمان تحویل یا انجام ثبت‌نام قطعی مشخص گردد که مشتری شرایط مندرج در اطلاعیه را نقض کرده و یا در این مدت از سایر خودروسازان داخلی خودرو خریداری نموده است، ثبت‌نام وی در این طرح لغو می‌گردد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی