ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کامپیوتر و سخت افزار

پردازنده‌های AMD Zen 5c احتمالاً با لیتوگرافی 4 نانومتری سامسونگ ساخته می‌شوند

AMD احتمالاً نسل بعدی پردازنده‌هایش را با لیتوگرافی 4 نانومتری سامسونگ و 3 نانومتری TSMC می‌سازد.

بسیاری از شرکت‌ها برای ساخت تراشه‌های خود به‌جای سامسونگ، به سراغ TSMC می‌روند. اما ظاهراً AMD می‌خواهد دوباره با سامسونگ همکاری کند و پردازنده‌های Zen 5c خود را با لیتوگرافی ارتقایافته 4 نانومتری کره‌ای‌ها بسازد.

سامسونگ عملکرد فناوری ساخت پردازنده‌های 4 نانومتری خود را بهبود داده است. درحالی‌که کره‌ای‌ها در این زمینه فاصله‌ای طولانی با رقیب خود داشتند، حالا به‌نظر ‌می‌رسد که حداقل درزمینه فناوری ساخت تراشه‌های 4 نانومتری می‌توانند با TSMC رقابت کنند.

ساخت پردازنده‌های AMD Zen 5c با لیتوگرافی سامسونگ

پردازنده‌های AMD Zen 5C

طبق شایعه‌ای جدید، شرکت AMD می‌خواهد برای نسل بعدی پردازنده‌هایش با معماری Zen 5c از لیتوگرافی 4 نانومتری سامسونگ و 3 نانومتری TSMC استفاده کند. مدل‌های پایین‌رده Zen 5c با اسم رمز Prometheus با لیتوگرافی سامسونگ ساخته می‌شوند، درحالی‌که AMD برای مدل‌های بالارده به سراغ معماری TSMC می‌رود.

درصورتی‌که سامسونگ بتواند با موفقیت چیپ‌های Zen 5c را تولید کند، احتمالاً AMD به سراغ لیتوگرافی 3 نانومتری GAA کره‌ای‌ها خواهند رفت. سامسونگ در بازار تراشه‌ها از TSMC عقب است و به‌زودی اینتل هم به تهدیدی بزرگ برای کره‌ای‌ها تبدیل خواهد شد؛ بنابراین همکاری با AMD موفقیتی بزرگ برای سامسونگ به‌حساب می‌آید.

سامسونگ اخیراً از نسخه بهبودیافته لیتوگرافی 4 و 5 نانومتری خود رونمایی کرد که عملکرد بهتری نسبت به گذشته دارد. AMD هم از نسخه بهبودیافته لیتوگرافی 4 نانومتری استفاده خواهد کرد و البته قبل از AMD، سامسونگ از این معماری برای اگزینوس 2400 بهره خواهد برد.

انتظار می‌رود سامسونگ در نیمه اول سال آینده میلادی شروع به تولید انبوه دومین نسل لیتوگرافی 3 نانومتری خود کند؛ بنابراین به‌احتمال‌زیاد نسل بعدی تراشه پرچمدار اگزینوس با لیتوگرافی 3 نانومتری پیشرفته ساخته خواهد شد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی