ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

چین
کامپیوتر و سخت افزار

چین تحریم‌ها را دور می‌زند؛ افزایش 10 برابری واردات سیستم‌های لیتوگرافی تراشه از هلند

درحالی‌که آمریکا تحریم‌های سختگیرانه‌ای علیه چین وضع کرده است، اما ظاهراً بازارهای دیگر همچنان درحال صادرکردن فناوری به این کشور هستند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۴ دی ۱۴۰۲ | ۰۸:۳۰

براساس گزارش‌های جدید، ظاهراً واردات سیستم‌های لیتوگرافی از هلند به چین طی ماه گذشته، در مقیاس سالانه 10 برابر افزایش یافته است. ظاهراً بخش زیادی از واردات سیستم‌های لیتوگرافی چین در ماه نوامبر از هلند و ژاپن بوده و این کشور طی ماه گذشته 16 سیستم به ارزش کل 762.7 میلیون دلار وارد کرده است.

تولیدکنندگان نیمه‌هادی چینی به‌دلیل تحریم‌هایی که توسط دولت ایالات‌متحده تنظیم شده است، تجهیزات موردنیاز خود را از بازارهای دیگر تأمین می‌کنند. طبق این گزارش، در ماه اکتبر، چین 21 سیستم لیتوگرافی به ارزش 672.5 میلیون دلار را خریداری کرده و در ماه نوامبر، 16 سیستم با قیمت بالاتر 762.7 میلیون دلار وارد این کشور شده است.

چین و دورزدن تحریم‌های آمریکا

این گزارش نشان می‌دهد که شرکت‌های چینی‌ حتی با وجود تحریم‌ها نیز به سیستم‌های پیشرفته‌تر و گران دسترسی دارند. ایالات‌متحده علاوه بر تحریم‌های خود، تلاش کرده است که سایر کشورها را نیز وادار کند تا صادرات تجهیزات پیشرفته خود به شرکت‌های چینی‌ را محدود کنند، اما ظاهراً هنوز در این زمینه به موفقیت کامل دست پیدا نکرده است.

ASML که یکی از تولیدکنندگان پیشرو دستگاه‌های لیتوگرافی محسوب می‌شود، در هلند مستقر است. این کشور بزرگ‌ترین صادرکننده تجهیزات لیتوگرافی موردنیاز برای ساخت پیشرفته‌ترین تراشه‌ها محسوب می‌شود. هلند و ژاپن در ماه نوامبر سال 2023 بیشترین میزان صادرات تجهیزات لیتوگرافی به چین را به خود اختصاص داده‌اند.

بااین‌وجود، چین‌ همچنان از نظر فناوری سیستم‌های لیتوگرافی پیشرفته فاصله زیادی با رقبای خود دارد. حتی با وجود سرمایه‌گذاری‌های بسیار زیادی که دولت این کشور انجام داده، اما چین هنوز موفق‌ نشده است که فاصله خود با رقبایش را بهبود بخشد. تخمین زده می‌شود که کمتر از 5 درصد سیستم‌های لیتوگرافی مورد استفاده در کارخانه‌های چینی‌ در سال 2021 در این کشور ساخته شده باشند.

درنهایت باید اشاره کرد که هر دو کشور هلند و ژاپن به‌تازگی دستورالعمل‌های صادراتی جدیدی را در مورد تجهیزات تولید تراشه خود اعلام کرده‌اند، بنابراین ممکن است در آینده تحریم‌های بیشتری در انتظار چین باشد. همچنین قانون جدیدی که از ماه گذشته اجرا شده است، ASML را از ارسال سیستم‌های لیتوگرافی غوطه‌ورسازی پیشرفته DUV به چند کارخانه تولید نیمه‌رسانای پیشرفته در چین منع می‌کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی