ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تراشه دیتاسنتر
کامپیوتر و سخت افزار

گوگل از Axion، اولین تراشه دیتاسنتر مبتنی بر ARM خود رونمایی کرد

گوگل با این تراشه وارد رقابت با آمازون می‌شود.

تینا پورشاهید
نوشته شده توسط تینا پورشاهید | ۲۱ فروردین ۱۴۰۳ | ۱۸:۰۰

گوگل در جریان رویداد Cloud Next 2024 از ساخت اولین تراشه مبتنی بر معماری ARM خود برای دیتاسنترها خبر داد. به گفته گوگل، این تراشه که Axion نام دارد، در مقایسه با ماشین‌های مجازی مبتنی بر معماری x86، تا 50 درصد عملکرد بهتر و تا 60 درصد بهره‌وری انرژی بالاتری دارد.

به‌گفته گوگل، هم‌اکنون از این تراشه در سرویس‌هایی مانند BigTable و موتور گوگل ارث استفاده می‌شود. گوگل با معرفی این تراشه، وارد رقابت با آمازون می‌شود؛ شرکتی که برای دیتاسنترهای خود از چیپ‌های مبتنی بر آرم استفاده می‌کند.

گوگل، Axion  را معرفی کرد: اولین تراشه مبتنی بر Arm برای دیتاسنترها

با معرفی تراشه Axion، گوگل می‌تواند وارد رقابت با آمازون شود. آمازون در زمینه پردازنده‌های مبتنی بر Arm برای دیتاسنترها پیشتاز بوده است. واحد خدمات وب آمازون (AWS) معرفی پردازنده Graviton را در سال 2018 و نسخه دوم و سوم آن را در کارنامه خود دارد. انویدیا نیز اولین تراشه مبتنی بر Arm خود را برای دیتاسنترها در سال 2021 و با نام Grace منتشر کرد.

گوگل چندین سال است که پردازند‌ه‌های خود را توسعه می‌دهد، اما آن‌ها عمدتاً روی محصولات مصرفی متمرکز شده‌اند. تراشه اصلی تنسور مبتنی بر Arm برای اولین‌بار در گوشی‌های پیکسل 6 و پیکسل 6 پرو که در اواخر سال 2021 عرضه شدند، به کار گرفته شد.

پیش از آن، گوگل واحد پردازش تنسور (TPU) را برای دیتاسنتر توسعه داده بود. این شرکت در سال 2015 استفاده از این تراشه را به صورت داخلی در دیتاسنتر آغاز کرد. این تراشه در سال 2016 به صورت عمومی معرفی شد و در سال 2018 در اختیار شرکت‌های ثالث قرار گرفت.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی