ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

هواوی
کامپیوتر و سخت افزار

هواوی ظاهراً یک کارخانه 1.6 میلیارد دلاری تولید تراشه می‌سازد

هواوی قصد دارد درزمینه تولید تراشه خودکفا شود.

حمیدرضا علیا
نوشته شده توسط حمیدرضا علیا | ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ | ۱۵:۳۰

هواوی، غول فناوری چینی، در مسیر استقلال در توسعه تراشه، حرکتی جسورانه انجام می‌دهد. طبق گزارش‌ها، این شرکت درحال ساخت تأسیسات عظیم تحقیق و توسعه (R&D) نیمه‌هادی با سرمایه‌گذاری 1.66 میلیارد دلار (12 میلیارد یوان) است. این تأسیسات در شانگهای ساخته می‌شود.

به گزارش نیکی آسیا، این کارخانه تحقیق و توسعه، سنگ‌بنای برنامه بزرگ هواوی برای ازبین‌بردن اتکای خود به سازندگان تراشه خارجی است. این شرکت به‌شدت درحال جذب استعدادهای برتر برای تسریع این روند است.

خودکفایی در تولید تراشه برای هواوی اهمیت زیادی دارد

گزارش‌ها حاکی از آن است که سازندگان تراشه خارجی دو برابر پول بیشتری نسبت به سازندگان تراشه‌های چینی، از هواوی دریافت می‌کنند؛ بنابراین تلاش این شرکت برای ساخت کارخانه‌های تولید تراشه در چین منطقی به‌نظر می‌رسد.

علاوه‌براین، گفته می‌شود که این شرکت چینی با موفقیت مهندسان و مدیران با تجربه از شرکت‌هایی مانند ASML ،Applied Materials ،Lam Research، اینتل و مایکرون را استخدام کرده است.

هواوی

با‌این‌حال، دستیابی به خودکفایی در توسعه تراشه به بهای رفاه کارکنان است. به گفته یک مهندس تراشه ناشناس، محیط کار در هواوی بسیار سخت شده. گزارش شده است که فراتر از فرهنگ کاری «996» (کار از 9 صبح تا 9 شب، شش روز در هفته)، احتمالاً برخی کارمندان مجبور هستند فرهنگ کاری «007» (تمام شبانه‌روز، هفت روز هفته، بدون وقفه) را بپذیرند.

درحالی‌که حقوق و مشوق‌های مالی بالا ممکن است برخی کارمندان را برای قبول چنین قوانینی ترغیب کند، اما این فرهنگ کاری افراد را فرسوده می‌کند؛ تا جایی که یک مهندس هواوی می‌گوید:

«قراردادهای کاری سه‌ساله است، [اما] اکثر افراد تا زمان تمدید نمی‌توانند دوام بیاورند.»

درحال‌حاضر هواوی برای تراشه نسل بعدی Kirin به شرکت SMIC متکی است و انتظار می‌رود این تراشه در اواخر سال جاری تجاری‌سازی شود. SMIC همچنین به‌طور مستقل درحال توسعه قابلیت‌های تولید تراشه 3 نانومتری خود برای هواوی است؛ اگرچه SMIC یک تولیدکننده تراشه در چین است و طبعاً نسبت به شرکت‌های خارجی، از هواوی هزینه کمتری دریافت می‌کند، اما هواوی قصد دارد با ساخت کارخانه تولید تراشه اختصاصی، هزینه‌های ساخت تراشه را تا جای ممکن کاهش دهد.

با توجه به این همکاری‌های مداوم، احتمالاً حداقل تا زمانی که کارخانه هواوی به ظرفیت کامل تولید دست یابد، SMIC شریک حیاتی این کمپانی باقی خواهد ماند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی