ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تراشه اپل
کامپیوتر و سخت افزار

نگاهی به آزمایشگاه طراحی تراشه اپل؛ کوپرتینویی‌ها از قابلیت‌های سخت‌افزاری خود می‌گویند

در این گزارش، مدیران اپل درباره آزمایشگاه ساخت تراشه این شرکت و همچنین برخی ویژگی‌های آن مانند استفاده از فناوری 3 نانومتری صحبت کرده‌اند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۲ آذر ۱۴۰۲ | ۱۳:۰۰

اپل به‌تازگی برای اولین‌بار آزمایشگاه ساخت تراشه خود را به رسانه‌ها نشان داده است. در گزارشی که توسط CNBC تهیه شده، برخی مدیران اجرایی غول سازنده آیفون در مورد برنامه‌های اصلی این شرکت در‌زمینه ساخت تراشه طی چند سال گذشته صحبت کرده‌اند.

«کیتی تاراسوف»، خبرنگار CNBC، اخیراً از آزمایشگاه سیلیکون اپل در Apple Park بازدید کرده است. «جان ترنوس»، معاون ارشد مهندسی سخت‌افزار اپل به CNBC می‌گوید:

«یکی از عمیق‌ترین تغییرات اپل درزمینه محصولات ما طی 20 سال گذشته، این است که اکنون بسیاری از این فناوری‌ها به‌صورت داخلی تولید می‌شوند.»

او در ادامه با «جانی سروجی»، معاون ارشد فناوری‌های سخت‌افزاری اپل، صحبت کرده است. سروجی توضیح می‌دهد که اپل در این آزمایشگاه می‌تواند مجموعه‌ای از تراشه‌های «ناب» را تولید کند، درحالی‌که آن‌ها را به شرکت‌های دیگر نمی‌فروشد. این امر همچنین به اپل «آزادی بیشتری برای بهینه‌سازی» محصولات خود می‌دهد.

«گادفری دسوزا»، مدیر ارشد بخش تأیید سخت‌افزار اپل

سروجی توضیح می‌دهد:

«ما هزاران مهندس داریم؛ اگر به مجموعه تراشه‌های ما نگاه کنید، آن‌ها واقعاً بسیار ناب و کارآمد هستند. با توجه به اینکه ما این تراشه‌ها را به شرکت‌های دیگر نمی‌فروشیم، روی خود محصول تمرکز می‌کنیم. این امر به ما آزادی می‌دهد تا بهینه‌سازی کنیم و معماری مقیاس‌پذیر باعث می‌شود تا از این قطعات مجدداً در محصولات مختلفی استفاده کنیم.»

از چپ به راست: جان ترنوس، جانی سروجی و کیتی تاراسوف

مزیت انحصاری‌بودن تراشه اپل

ترنوس در بخش دیگری از صحبت‌های خود همچنین درباره تلاش‌های اپل برای جایگزینی تراشه‌های اینتل با اپل سیلیکون در مک و استفاده از لیتوگرافی 3 نانومتری صحبت کرده است:

«کارهای زیادی برای انجام داریم، اما فکر می‌کنم اکنون تقریباً تمام مک‌ها قادر به اجرای عناوین AAA هستند که پنج سال پیش این‌گونه نبوده است.

دلیل اینکه ما از فناوری 3 نانومتری استفاده می‌کنیم، قابلیتی است که به ما اجازه می‌دهد تا ترانزیستورهای بیشتری را در ابعاد معین بسته‌بندی کنیم. این امر برای محصول و افزایش بهره‌وری انرژی مهم است. هرچند ما یک شرکت تولید تراشه نیستیم، اما به دلایلی در صنعت پیشرو هستیم.»

هرچند اپل درزمینه توسعه تراشه‌های آیفون، آیپد و مک موفق بوده است، اما کوپرتینویی‌ها در طول چند سال گذشته درحال توسعه مودم‌های 5G خود نیز بوده‌اند که در آخرین گزارش‌های منتشرشده به شکست اپل اشاره شده بود.

درحال‌حاضر اپل از مودم‌های 5G کوالکام استفاده کرده و به‌ازای هر آیفون حدود 9 دلار به این شرکت پرداخت می‌کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی