ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اینتل
کامپیوتر و سخت افزار

اینتل به افزایش غیرواقعی نتایج بنچمارک پردازنده‌هایش متهم شد

طبق این اتهام، اینتل در پردازنده‌های Xeon خود از ٰکامپایلری استفاده می‌کند که باعث می‌شود نتایج بنچمارک‌های آن تا 9 درصد افزایش پیدا کند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۸ بهمن ۱۴۰۲ | ۲۰:۰۰

بنچمارک‌ها هرچند بسیار بحث برانگیز هستند و همیشه نمی‌توان عملکرد واقعی یک دستگاه را براساس آن‌ها اندازه‌گیری کرد، اما ابزار مهمی در هر نوع ارزیابی کمی محسوب می‌شوند. حتی شرکت‌های بسیار زیادی براساس نتایج همین بنچمارک‌ها تصمیم به سرمایه‌گذاری می‌گیرند. حالا SPEC (شرکت ارزیابی عملکرد استاندارد) اعلام کرده که اینتل در پردازنده‌های Xeon خود از کامپایلری استفاده می‌کند که باعث می‌شود نتایج بنچمارک‌های آن تا 9 درصد افزایش پیدا کند.

SPEC بیش از 2600 مورد از نتایج آزمایش‌های خود برای پردازنده‌های زئون که در سال‌های 2022 و 2023 توسط بنچمارک محبوب SPEC CPU 2017 انجام شده‌اند را باطل کرده است. این شرکت پس از بررسی‌های خود متوجه شده که اینتل از کامپایلرهایی استفاده کرده که به‌طور خاص عملکرد برخی معیارها را افزایش می‌دهد.

به زبان ساده، SPEC اینتل را متهم کرده که کامپایلر مذکور را به‌طور خاص برای بهبود عملکرد بنچمارک آن، بهینه کرده است. به گفته این شرکت، کامپایلر سفارشی اینتل ممکن است نتایج مربوط به تست SPEC را تا 9 درصد افزایش داده باشد.

SPEC CPU 2017 بنچمارکی است که بیشتر برای سرورهای رده‌بالا، مراکز داده و ایستگاه‌های کاری/رایانه‌های شخصی استفاده می‌شود و عملکرد پردازنده را در بارهای کاری مختلفی آزمایش می‌کند. عملکرد خوب در SPEC CPU 2017 نه‌تنها به سخت‌افزار بلکه به نرم‌افزار نیز بستگی دارد. یکی از عوامل کلیدی در بهینه‌سازی سمت نرم‌افزار، استفاده از کامپایلر است که باعث می‌شود پردازنده بتواند کدهای نوشته‌شده را به بهترین شکل ممکن اجرا کند.

نسخه‌های جدیدتر این کامپایلر در پردازنده‌های صنعتی Xeon و سری Emerald Rapids نسل پنجم استفاده شده است.

در حالی که بهینه‌سازی کامپایلرها برای بهبود عملکرد پردازنده‌ها منطقی به نظر می‌رسد، اما انجام بهینه‌سازی‌های خاص برای بنچمارک‌ها تقلب محسوب می‌شود. از سوی دیگر، SPEC متعهد است که بنچمارک‌هایش عملکرد واقعی یک سخت‌افزار را نشان دهند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی