ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ابرکامپیوتر کوانتومی
کامپیوتر و سخت افزار

مایکروسافت انتظار دارد تا 10 سال آینده یک ابرکامپیوتر کوانتومی بسازد

ابرکامپیوتر کوانتومی مدنظر مایکروسافت می‌تواند یک میلیون عملیات کوانتومی را در ثانیه انجام دهد.

مایکروسافت برنامه‌هایش برای ساخت ابرکامپیوتر کوانتومی خود با استفاده از کیوبیت‌های توپولوژیکی را که محققان این شرکت چندین سال روی آن کار کرده‌اند، اعلام کرد.

«کریستا سوور»، معاون توسعه پیشرفته کوانتومی مایکروسافت، به TechCrunch اعلام کرد که ساخت یک ابرکامپیوتر کوانتومی با استفاده از این کیوبیت‌ها که می‌تواند یک میلیون عملیات کوانتومی را در ثانیه انجام دهد، کمتر از 10 سال طول می‌کشد.

روند توسعه ابرکامپیوتر کوانتومی مایکروسافت

مایکروسافت سال گذشته توانایی خود در ایجاد کیوبیت‌های مبتنی بر Majorana را اعلام کرد که در آن زمان یک پیشرفت بزرگ برای غول ردموندی محسوب می‌شد. کیوبیت‌های Majorana (به‌خصوص در مقایسه با تکنیک‌های سنتی) بسیار پایدار هستند اما ایجاد آن‌ها نیز بسیار دشوار است. پس از گذشت یک سال، غول نرم‌افزاری اکنون یک بار دیگر به نقطه عطف خود در این زمینه اشاره کرد که درنهایت منجر به ساخت یک ابررایانه کوانتومی می‌شود.

سوور به تک‌کرانچ گفت:

«امروز ما واقعاً به سطح مشخصی از اجرای اساسی برنامه‌های خود رسیده‌ایم. درحال‌حاضر ماشین‌‎های کوانتومی متوسط پرسروصدایی داریم که براساس کیوبیت‌های فیزیکی ساخته شده‌اند و هنوز به‌اندازه کافی قابل اعتماد نیستند که بتوانند برای علم یا صنایع تجاری مفید واقع شوند. سطح بعدی که باید به آن برسیم، سطح انعطاف‌پذیری است. برای این کار نه‌تنها باید با کیوبیت‌های فیزیکی کار کنیم، بلکه باید آن‌ها را در یک کد تصحیح‌کننده خطا قرار دهیم و از آن‌ها به‌عنوان یک واحد برای عملکرد به‌عنوان یک کیوبیت منطقی استفاده کنیم.»

مدیر ارشد مایکروسافت استدلال می‌کند که برای رسیدن به این نقطه، یک کامپیوتر کوانتومی باید بتواند یک میلیون عملیات کوانتومی قابل اعتماد در ثانیه را انجام دهد و نرخ شکست آن یک عملیات در هر تریلیون عملیات باشد.

گام بعدی مایکروسافت درحال‌حاضر ساخت کیوبیت‌های محافظت‌شده با سخت‌افزار است و سوور اشاره کرده که تیم آن‌ها به پیشرفت‌های بزرگی در این زمینه دست یافته‌اند. این کیوبیت‌ها کوچک (کمتر از 10 میکرون در هر سمت خود) و به‌اندازه کافی سریع خواهند بود و می‌توانند یک عملیات کیوبیت را در کمتر از یک میکروثانیه انجام دهند.

پس از آن، مایکروسافت قصد دارد روی درهم‌تنیدن این کیوبیت‌ها کار کند و آن‌ها را از طریق فرایندی به نام Braiding که حداقل از اوایل دهه 2000 بیشتر به‌عنوان یک تئوری مورد‌بحث قرار داشته است، عملی کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی