ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کامپیوتر و سخت افزار

مایکروسافت و OpenAI احتمالاً ابرکامپیوتر هوش مصنوعی ۱۰۰ میلیارد دلاری می‌سازند

مایکروسافت و OpenAI‌ روی یک پروژه دیتاسنتر کار می‌کنند که شامل یک ابرکامپیوتر هوش مصنوعی به نام «دروازه ستارگان» است.

محمد قریشی
نوشته شده توسط محمد قریشی | ۱۱ فروردین ۱۴۰۳ | ۱۱:۰۰

طبق گزارشی جدید، مایکروسافت و OpenAI روی یک پروژه دیتاسنتر با هزینه‌ای نزدیک به ۱۰۰ میلیارد دلار کار می‌کنند و این پروژه شامل یک ابرکامپیوتر به نام «دروازه ستارگان» هم می‌شود. این ابرکامپیوتر احتمالاً در سال ۲۰۲۸ راه‌اندازی خواهد شد.

به گفته The Information، به‌احتمال‌زیاد مایکروسافت سرمایه این پروژه را تأمین خواهد کرد؛ پروژه‌ای که هزینه‌اش تقریباً ۱۰۰ برابر بزرگ‌ترین دیتاسنترهای کنونی محسوب می‌شود. همچنین طبق این گزارش، ابرکامپیوتر مدنظر مایکروسافت و OpenAI در آمریکا ساخته می‌شود و احتمالاً بزرگ‌ترین ابرکامپیوتری خواهد بود که تا سال ۲۰۲۸ توسط هر شرکت دیگری ساخته می‌شود.

گزارش امروز می‌گوید هزینه ۱۰۰ میلیارد دلاری از سوی فردی اعلام شده که با «سم آلتمن»، مدیرعامل OpenAI‌، صحبت کرده است. همچنین فرد دیگری که گزارش The Information به آن استناد کرده، برخی از برآوردهای اولیه مایکروسافت درباره هزینه‌های این پروژه را مشاهده کرده است.

ابرکامپیوتر هوش مصنوعی مایکروسافت و OpenAI

گزارش The Information می‌گوید این پروژه شامل ۵ فاز می‌شود و مایکروسافت و OpenAI دو ابرکامپیوتر می‌سازند که دروازه ستارگان به فاز پنجم مربوط می‌شود. مایکروسافت روی یک ابرکامپیوتر کوچک‌تر هم کار می‌کند که در فاز چهارم قرار می‌گیرد و ظاهراً در سال ۲۰۲۶ از راه می‌رسد.

به‌نظر می‌رسد که درحال‌حاضر مایکروسافت و OpenAI درحال برنامه‌ریزی برای فاز سوم هستند و هزینه اصلی دو فاز دیگر به خرید تراشه‌های هوش مصنوعی مربوط می‌شود. چیپ‌های هوش مصنوعی با قیمت بالایی فروخته می‌شوند. مدیرعامل انویدیا، بزرگ‌ترین شرکت سازنده تراشه‌های هوش مصنوعی، چند وقت پیش اعلام کرد که چیپ Blackwell B200‌ قیمتی در محدوده ۳۰ تا ۴۰ هزار دلار خواهد داشت. البته باید به این موضوع اشاره کرد که مایکروسافت چند وقت پیش از دو تراشه اختصاصی نیز رونمایی کرد.

اگر گزارش امروز صحت داشته باشد، پروژه مایکروسافت و OpenAI به‌گونه‌ای طراحی می‌شود که بتواند با تراشه‌های تأمین‌کنندگان مختلف کار کند. درنهایت این احتمال وجود دارد که هزینه این پروژه از ۱۰۰ میلیارد دلار هم فراتر برود و به ۱۱۵ میلیارد دلار برسد که بسیار بالاتر از هزینه‌های مایکروسافت برای پروژه‌های مشابه است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی