ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اسنپدراگون 8 نسل 4
کامپیوتر و سخت افزار

کوالکام احتمالاً اسنپدراگون 8 نسل 4 معماری ARM را کنار می‌گذارد

کوالکام ظاهراً از سال آینده میلادی به‌جای تراشه اسنپدراگون 8 نسل 4 معماری ARM، از معماری اختصاصی خودش به نام Oryon استفاده خواهد کرد.

محمد قریشی
نوشته شده توسط محمد قریشی | ۲ خرداد ۱۴۰۲ | ۰۸:۳۰

طبق شایعه‌ای جدید، اسنپدراگون 8 نسل 3 آخرین تراشه پرچمدار کوالکام با معماری ARM خواهد بود و پس از آن باید منتظر استفاده از معماری اختصاصی این شرکت، یعنی Oryon باشیم. بنابراین اسنپدراگون 8 نسل 4 با معماری Oryon از راه می‌رسد و همچنین از 8 هسته پردازشی بهره می‌برد.

اگر شایعه اخیر صحت داشته باشد، پیکربندی اسنپدراگون 8 نسل 4 تفاوتی با پردازنده‌های سری A اپل برای آیفون‌ها ندارد. این تراشه پرچمدار کوالکام به 8 هسته پردازشی شامل 2 هسته قدرتمند و 6 هسته کم‌مصرف مجهز می‌شود.

اسنپدراگون 8 نسل 4 به جنگ مستقیم تراشه‌های سری A اپل می‌رود

با توجه به تغییر رویکرد کوالکام، خبری از هسته Cortex-X5 در اسنپدراگون 8 نسل 4 نخواهد بود و به همین دلیل، این شرکت دیگر نمی‌خواهد از یک هسته فوق‌قدرتمند به‌همراه سه هسته قدرتمند در تراشه‌اش استفاده کند. احتمالاً در تراشه پرچمدار کوالکام با دو هسته فوق‌قدرتمند و شش هسته کم‌مصرف روبه‌رو می‌شویم.

اسنپدراگون 8 نسل 4

این پیکربندی می‌تواند منجر به امتیاز تک‌هسته‌ای بالا شود تا کوالکام بتواند به جنگ تراشه‌های سری A اپل برای آیفون‌ها برود. البته پیکربندی مدنظر کوالکام باعث افزایش امتیاز چندهسته‌ای این تراشه هم خواهد شد. ظاهراً تراشه پرچمدار کوالکام در آزمایش‌های اولیه سریع‌تر از چیپ M2 اپل ظاهر شده است.

از آنجایی که کوالکام برای اسنپدراگون 8 نسل 4 از فرایند N3E شرکت TSMC یا نسخه بهبودیافته لیتوگرافی 3 نانومتری استفاده می‌کند، احتمالاً با فرکانس بالا بدون تولید حرارت چندان زیاد روبه‌رو خواهیم شد.

علاوه بر موارد قبلی، گفته می‌شود که اسنپدراگون 8 نسل 4 از رم LPDDR6 هم پشتیبانی می‌کند که منجر به سرعت بالا همراه با مصرف انرژی پایین می‌شود. با توجه به اینکه فاصله زیادی تا معرفی این تراشه داریم، باید همچنان منتظر انتشار گزارش‌ها و شایعات پیرامون آن باقی بمانیم.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی