ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اینتل
کامپیوتر و سخت افزار

مدیرعامل اینتل: قانون مور سرعت کمتری پیدا کرده،‌ اما هنوز زنده است

مدیرعامل اینتل می‌گوید روند قانون مور تغییر کرده و تعداد ترانزیستورها به‌جای هر دو سال، با آهنگ هر سه سال یک بار، دو برابر می‌شود.

تینا پورشاهید
نوشته شده توسط تینا پورشاهید | ۴ دی ۱۴۰۲ | ۱۱:۰۰

قانون مور که به نام «رابرت مور»، مؤسس اینتل نام‌گذاری شده است، می‌گوید تعداد ترانزیستورهای موجود در یک تراشه هر دو سال یک بار، دو برابر می‌شود. حالا مدیرعامل فعلی اینتل می‌گوید این روند تغییر کرده است و تعداد ترانزیستورها به‌جای هر دو سال، با آهنگ هر سه سال یک بار، دو برابر می‌شود. این رویکرد از کاهش سرعت قانون مور خبر می‌دهد.

یکی از دلایل شهرت «پت گلسینگر»، مدیرعامل اینتل، این است که وی از طرفداران سرسخت قانون مور است و همواره به این نکته اشاره کرده که قانون مور هنوز درحال اجراست. اما ظاهراً وی نیز اخیراً نظر خود را تغییر داده و اعتراف کرده که سرعت پیشرفت صنعت نیمه‌رساناها کاهش یافته است.

مدیرعامل اینتل در سخنرانی اخیر خود اعلام کرده که تعداد ترانزیستورها درحال‌حاضر هر سه سال یک بار دو برابر می‌شوند. این بدان معنی است که سرعت قانون مور به میزان قابل‌توجهی کاهش یافته است. البته گفتنی است که گلسینگر از دیدگاه‌های خود دست‌بردار نیست و در تلاش است که با انجام راهبردهایی، با قانون مور اصلی همگام شود.

Pat Gelsinger

قانون مور چه می‌گوید و چه تغییری پیدا کرده است؟

قانون مور که برای اولین‌بار توسط یکی از بنیان‌گذاران و مدیرعامل اینتل، «گوردون مور»، در سال 1970 مطرح شد، می‌گوید که تعداد ترانزیستورها برای تراشه‌ها هر دو سال، دو برابر می‌شود. این موضوع به‌لطف افزایش تراکم و توانایی ایجاد تراشه‌ها امکان‌پذیر است. بااین‌حال، سرعت صنعت نیمه‌هادی‌ها تا حدودی از روند قانون مور در سال‌های اخیر عقب مانده و بسیاری افراد ازجمله «جنسن هوانگ»، مدیرعامل انویدیا را بر آن داشته تا بگویند که قانون مور مرده است.

گلسینگر از زمانی که در سال 2021 سمت مدیرعاملی اینتل را بر عهده گرفت، قاطعانه گفته بود که قانون مور زنده است. درواقع او حتی گفته بود که اینتل می‌تواند حداقل تا سال 2031 از سرعت قانون مور پیشی بگیرد و قانون سوپرمور را مطرح کرد. اما حالا در سخنرانی اخیر خود در مورد قانون مور صحبت‌های متفاوتی را مطرح کرده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی