ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری 3 نانومتری
کامپیوتر و سخت افزار

بزرگ‌ترین تراشه‌ساز چین با وجود تحریم‌های آمریکا روی فناوری 3 نانومتری کار می‌کند

تحریم‌های آمریکا ظاهراً نتوانسته‌اند مانع از پیشرفت SMIC درزمینه توسعه تراشه‌های پیشرفته‌تر از فرایند 7 نانومتری شوند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۳ دی ۱۴۰۲ | ۱۰:۳۰

ظاهراً شرکت تراشه‌سازی چینی SMIC، با وجود تحریم‌های ایالات‌متحده، درحال توسعه فناوری 3 نانومتری است. تاکنون تحریم‌های ایالات‌متحده مانع از دسترسی این شرکت به تجهیزات پیشرفته تولید تراشه شده بودند.

در گزارش جدیدی گفته شده است که SMIC نسل دوم فناوری 7 نانومتری خود را توسعه داده که می‌توان از آن برای تولید تراشه‌های موبایل استفاده کرد. اکنون نیز ظاهراً تیم تحقیق و توسعه این شرکت چینی درحال بررسی فناوری‌های 5 نانومتری و 3 نانومتری است. تیم تحقیق و توسعه SMIC توسط «لیانگ مونگ سونگ»، یکی از مدیران عامل این شرکت و همچنین دانشمند شناخته‌شده حوزه نیمه‌هادی، مدیریت می‌شود که سابقه حضور در TSMC و سامسونگ را داشته است.

تحریم‌های آمریکا مانع از توسعه فناوری 3 نانومتری SMIC نشدند

تحریم‌های آمریکا ظاهراً نتوانسته‌اند مانع از پیشرفت SMIC درزمینه توسعه تراشه‌های پیشرفته‌تر از فرایند 7 نانومتری شوند و درحال‌حاضر SMIC پنجمین سازنده پیمانی بزرگ تراشه در این صنعت محسوب می‌شود. تحریم‌ها باعث شدند SMIC نتواند ابزار لیتوگرافی فرابنفش فرین (EUV) را از ASML دریافت کند و برای گره 7 نانومتری نسل دوم خود فقط به لیتوگرافی عمیق فرابنفش (DUV) متکی بود.

TSMC به‌عنوان رهبر صنعت نیمه‌هادی، تراشه‌های 3 نانومتری پردازنده‌های آیفون 15 و M3 اپل را تأمین می‌کند. این شرکت اخیراً اعلام کرد که قصد دارد تولید انبوه تراشه‌های 2 نانومتری خود را از سال 2025 آغاز کند. انتظار می‌رود که اولین تراشه‌های 2 نانومتری برای گوشی‌های همراه عرضه شوند و همچنین اپل اولین مشتری فناوری آتی TSMC باشد. علاوه‌براین، سامسونگ نیز قصد دارد فناوری 2 نانومتری خود را هم‌زمان با TSMC در سال 2025 به مرحله تولید انبوه برساند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی