ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

TSMC
کامپیوتر و سخت افزار

فناوری 2 نانومتری TSMC می‌تواند قیمت محصولات مبتنی بر هوش مصنوعی را افزایش دهد

با افزایش احتمالی هزینه استفاده از فناوری 2 نانومتری TSMC، باید منتظر افزایش قیمت محصولات مبتنی بر هوش مصنوعی باشیم.

تینا پورشاهید
نوشته شده توسط تینا پورشاهید | ۵ دی ۱۴۰۲ | ۱۸:۰۰

با نزدیک‌شدن به پایان سال 2023، «شرکت تولید نیمه‌هادی تایوانی» (TSMC) خود را برای افزایش قیمت‌ها آماده می‌کند. تحلیلگران می‌گویند این افزاش قیمت احتمالی می‌تواند روی بازار هوش مصنوعی و تولید محصولات مبتنی بر این فناوری تأثیرگذار باشد.

پیشرفته‌ترین فرایند شرکت TSMC در تولید انبوه تراشه‌ها، به فناوری نیمه‌هادی 3 نانومتری مربوط می‌شود. براساس گزارش جدید منتشرشده در رسانه‌های تایوانی، در سال جدید میلادی قیمت ویفرهای 2 نانومتری و 3 نانومتری افزایش پیدا خواهند کرد.

بازارها معمولاً برای فصل تعطیلات 2023 بسته هستند و تحلیلگران گزارش می‌دهند که افزایش هزینه‌های احتمالی می‌تواند بر حاشیه‌ سود شرکت‌هایی همچون اپل برای تولید دستگاه‌های بالارده و پایین‌رده تأثیرگذار باشد. به‌گفته تحلیلگران، ویفر 2 نانومتری TSMC می‌تواند تا 300 هزار دلار در هر قطعه قیمت داشته باشد.

افزایش قیمت ویفرهای TSMC در سال جدید چه تأثیری روی بازار دارد؟

گزارش منتشرشده نشان می‌دهد هزینه ویفر از سال 2022 برای تراشه‌های 3 نانومتری افزایش پیدا کرده است. فرایند تولید 3 نانومتری، پیشرفته‌ترین فرایند تولید در جهان است و وقتی صحبت از TSMC به میان می‌آید، بخش عمده‌ای از آخرین محصولات مرتبط با آن به اپل مربوط می‌شود. در سال 2022، گزارشی از DigiTimes منتشر شد که ویفرهای 3 نانومتری TSMC تقریباً 20 هزار دلار قیمت دارند و در ادامه گفته شد که هزینه هر ویفر می‌تواند تا حدود 25 هزار دلار افزایش یا به کمتر از 20 هزار دلار کاهش پیدا کند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که بیشترین تأثیر جهش 50 درصدی قیمت در محصولات 2 نانومتری، روی محصولات اپل دیده خواهد شد. در این بین باید در نظر داشت که شرکت‌هایی مانند AMD و NVIDIA نیز با موج کاهش بودجه روبه‌رو هستند. شرکت انویدیا در حال حاضر تراشه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی می‌فروشد.

شایعات تاییدنشده حاکی از آن است که پردازنده‌های گرافیکی نسل بعدی انویدیا از فرایند 3 نانومتری استفاده خواهند کرد و بار هزینه‌های بالای تراشه را برای اولین موج تولید 2 نانومتری بر دوش اپل خواهند گذاشت.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی