ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

باتری و باکتری
انرژی

دستاورد محققان: باتری جدیدی که انرژی خود را از درون خاک تأمین می‌کند

این باتری‌ها می‌توانند در تأمین انرژی ارزان و پاک در کشاورزی سودمند واقع شود.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ | ۰۸:۳۰

استارتاپ بریتانیایی Bacery توانسته باتری‌هایی توسعه دهد که از باکتری‌های خاصی در خاک انرژی دریافت ‌می‌کنند. این دستاورد می‌تواند در تأمین انرژی ارزان و پاک برای کشاورزان مفید باشد. این باتری‌های قابل‌‍شارژ با خاک این پتانسیل را دارند که شبانه‌روزی در سراسر جهان کار کنند.

براساس گزارش Euronews، این باتری‌های باکتریایی از «سلول‌های سوختی میکروبی خاک» یا SMFC ساخته شده‌اند؛ این سلول‌ها می‌توانند انرژی را از واکنش‌های شیمیایی طبیعی که در میکروارگانیسم‌های درون خاک رخ می‌دهد، جذب کنند.

الکترودهای مبتنی‌بر کربنِ این باتری‌ها درون خاک قرار می‌گیرند و به مداری خارجی نیز متصل می‌شوند. این سیستم الکترون‌هایی را که میکروارگانیسم‌های خاص تولیده کرده‌اند، منتقل و آن‌ها را به برق تبدیل می‌کند. این میکروارگانیسم‌ها ترکیبات آلی موجود در خاک را مصرف می‌کنند.

این باتری‌ها ابتدا در سال 2019 برای توسعه یک سیستم تصفیه آب در برزیل استفاده شدند

مزایای استفاده از باتری‌های باکتریایی خاک

فناوری جدید استارتاپ Bacery جایگزینی سبز برای روش‌های فعلی تأمین انرژی در دستگاه‌های زراعی، مانند حسگرها و سایر دستگاه‌های اینترنت اشیا (IoT) است که کشاورزان به‌صورت فزاینده‌ای برای افزایش کارایی، کاهش هزینه‌ها و به حداکثر رساندن بازده استفاده می‌شوند. این دستگاه‌ها درحال‌حاضر به باتری‌هایی متکی‌اند که یا یک‌بارمصرف‌اند یا هزینه کابل‌کشی زیادی دارند. اما فناوری مبتنی‌بر باکتری خاک رویکرد جدیدی محسوب می‌شود که کاربردی‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر است و می‌تواند بیش از 25 سال بدون نیاز به تعمیر دوام بیاورد. همچنین هر واحد این فناوری فقط 25 پوند (30 یورو) هزینه دارد.

کانسپت اولیه این باتری سال 2019 با موفقیت در دهکده ماهیگیری در برزیل آزمایش شد اما انتظار نمی‌رود تا سال 2026 به‌صورت تجاری استفاده شود. محققان می‌گویند کاربرد این باتری در آینده صرفاً به کشاورزی محدود نخواهد بود و می‌توان از این باتری‌های تجدیدپذیر در حوزه‌های مختلف استفاده کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی