ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

MAPLE
انرژی

دستاورد محققان به رهبری دانشمند ایرانی؛ اولین انتقال بی‌سیم انرژی خورشیدی از فضا به زمین

محققان مؤسسه فناوری کالیفرنیا به رهبری یک دانشمند ایرانی توانسته‌اند برای اولین‌بار به‌صورت بی‌سیم از فضا به زمین انرژی خورشیدی بفرستند.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ | ۱۳:۳۰

بسیاری از شرکت‌ها و کشورها در نظر دارند که انرژی خورشیدی را از مدار گردآوری کرده و به زمین هدایت کنند. حالا مؤسسه فناوری کالیفرنیا (کلتک) تحت هدایت یک محقق ایرانی به نام «علی حاجی‌میری» برای اولین‌بار با موفقیت نشان داده است که انتقال بی‌سیم انرژی از فضا با روشی شدنی است.

کلتک در یک بیانیه خبری اعلام کرد که از طریق پروژه Space Solar Power خود توانسته است بدون سیم از فضا به زمین انرژی منتقل کند. این آزمایش با کمک دستگاهی موسوم به «آرایه ریزموج برای آزمایش انتقال برق از مدار پایینی» یا به‌اختصار MAPLE انجام شده است که روی حاملی به نام SSPD-1 قرار دارد. این مدارگرد در ماه ژانویه توسط اسپیس‌ایکس پرتاب شده بود.

علی حاجی‌میری، مدیر ایرانی پروژه Space Solar Power در کلتک می‌گوید: «ما از طریق آزمایش‌هایی که تاکنون انجام داده‌ایم، تأیید کردیم که MAPLE می‌تواند با موفقیت به گیرنده‌های فضایی انرژی برساند. همچنین توانسته‌ایم این آرایه را طوری برنامه‌ریزی کنیم که انرژی آن به‌سمت زمین هدایت شود و این انرژی را اینجا در کلتک دریافت کردیم.»

تصویری از داخل MAPLE که آرایه فرستنده‌ها را در سمت راست و گیرنده را در سمت چپ نشان می‌دهد

انتقال انرژی از فضا با کمک ریزموج‌ها انجام می‌شود

محققان می‌گویند برای نخستین‌بار توانسته‌اند با آرایه فرستنده‌های MAPLE پرتوهای انرژی خورشیدی را که در فضا گردآوری شده بود، از طریق ریزموج‌ها به گیرنده‌ای در پشت‌بام آزمایشگاه «گوردون و بتی مور» در پردیس مؤسسه فناوری کالیفرنیا منتقل کنند.

تیم کلتک در حال شناسایی انرژی از فضا

SSPD-1 به فضاپیمایی به نام Vigoride از شرکت Momentus Space متصل شده است که برای جمع‌آوری انرژی خورشیدی دو پنل دارد. آرایه فرستنده‌های MAPLE با استفاده از روش تداخل سازنده و ویرانگر در فاصله‌ای مشخص، انرژی ارسال می‌کند.

MAPLE که در فاصله تقریباً 30 سانتی‌متری از فرستنده‌اش قرار دارد، دارای دو گیرنده است که انرژی خورشیدی را گردآوری و به برق DC تبدیل می‌کند. این دستگاه همچنین یک پنجره دارد که می‌تواند پرتوهای انرژی را به زمین بفرستد.

دانشمند ایرانی این پروژه توضیح می‌دهد: «همان‌طور که اینترنت دسترسی به اطلاعات را برای همگان دموکراتیزه کرد، امیدواریم که انتقال بی‌سیم انرژی، دسترسی به انرژی را دموکراتیزه کند. این فناوری برای دریافت این انرژی روی زمین به هیچ زیرساخت خاصی نیاز ندارد. این یعنی می‌توانیم به نقاط دورافتاده، جنگ‌زده یا آسیب‌دیده از فجایع طبیعی انرژی بفرستیم.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی