ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

جان کری
انرژی

آمریکا در اجلاس اقلیمی COP28 خواستار افزایش سه‌برابری استفاده از انرژی هسته‌ای شد

20 کشور به رهبری آمریکا در اجلاس اقلیمی سازمان ملل خواستار افزایش استفاده از انرژی هسته‌ای برای کاهش تولید آلودگی‌ها شدند.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۱۱ آذر ۱۴۰۲ | ۱۴:۰۰

بیش از 20 کشور دنیا ازجمله ایالات‌متحده آمریکا در اجلاس تغییرات اقلیمی سازمان ملل یا COP28 که امسال در دبی درحال برگزاری است، خواستار افزایش سه‌برابری استفاده از انرژی هسته‌ای برای کاهش آلودگی شدند. پیش‌تر رئیس کمیسیون اروپا نیز اعلام کرده بود که بیش از 110 کشور از COP28 خواسته‌اند تا دستورالعمل‌هایی برای افزایش سه‌برابری استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر تا سال 2030 ارائه کند.

ایالات‌متحده، ژاپن، بریتانیا، فرانسه، کره جنوبی، امارات، غنا و چندین کشور اروپایی ازجمله کشورهایی بودند که در اجلاس اقلیمی سازمان ملل در دبی اعلام کردند که افزایش استفاده از انرژی هسته‌ای برای دستیابی به هدف کربن خنثی تا اواسط قرن جاری میلادی، نقش مهمی خواهد داشت.

این کشورها می‌گویند سطح تولید انرژی هسته‌ای باید در سال 2050 نسبت به سطح سال 2020 سه برابر شود. «جان کری»، فرستاده ایالات‌متحده به اجلاس COP28 در این رویداد گفت: «ادعا نمی‌کنیم که این سازوکار راهی جایگزین برای همه دیگر روش‌های تولید انرژی خواهد بود. ما به این مسئله واقف هستیم، چون علم و واقعیتِ حقایق و شواهد نشان می‌دهند که بدون کمک [انرژی] هسته‌ای نمی‌توان تا سال 2050 تولید خالص کربن را به صفر رساند.»

درخواست 118 کشور برای افزایش استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر

رئیس کمیسیون اروپا نیز در روز نخست این رویداد اعلام کرد که بیش از 118 کشور جهان از رهبران دنیا در COP28 خواسته‌اند که تا سال 2030، استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر را سه برابر کنند. او توضیح داد: «از همه می‌خواهم که این اهداف را در تصمیم نهایی COP قرار دهند، چون این اقدام پیامی روشن را به سرمایه‌گذاران و البته مصرف‌کنندگان نشان خواهد داد.»

مذاکره درزمینه هدف‌گذاری به‌منظور استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر هم‌راستا با مذاکره درباره کاهش استفاده از سوخت‌های فسیلی است. رئیس کمیسیون اروپا می‌گوید شرایطی «شگفت‌انگیز» به‌وجود آمده است که حالا بیش از 110 کشور تمایل دارند به‌سمت این هدف حرکت کنند.

اجلاس COP28 از پنجشنبه، 9 آذرماه، در دبی آغاز شده است و تا 21 آذرماه ادامه خواهد داشت.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی