ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

روش های کربن زدایی از اتمسفر
محیط زیست

تلاش برای کاهش کربن محیط‌زیست؛ 12 راهکار کاربردی

هر استراتژی مقابله با تغییر اقلیم نیازمند جداسازی کربن از اتمسفر است. در این مقاله با ۱۲ روش نویدبخش جداسازی کربن آشنا می‌شویم.

رضا زارع‌پور
نوشته شده توسط رضا زارع‌پور | ۲۰ آبان ۱۴۰۲ | ۲۱:۰۰

دانشمندان با عجله ده‌ها تکنولوژی و رویه را توسعه می‌دهند تا گرمایش جهانی را زیر ۱٫۵ درجه سلسیوس نگه دارند. این آستانه‌ای حیاتی برای اجتناب از بدترین عواقب تغییر اقلیم است. بخش قابل‌توجهی از این تکنولوژی‌ها بر جداسازی و ذخیره‌سازی کربن موجود در اتمسفر متمرکز هستند.

پنل بین‌المللی تغییر اقلیم (IPCC) می‌گوید ما باید انتشار گازهای ناشی از سوخت‌های فسیلی را به‌شدت کاهش دهیم. اما برای مقابله با تغییر اقلیم، این کار به‌تنهایی کافی نخواهد بود. IPCC می‌گوید که تا سال ۲۰۵۰ باید سالانه تا ۱۲ میلیارد متر مکعب کربن از اتمسفر جدا شود.

در این مقاله با ۱۲ راه جداسازی کربن آشنا می‌شویم که به‌نظر می‌رسد احتمال موفقیت بالایی دارند.

۱. کاشت درخت و جنگل‌زایی

کاشت جنگل

ظرفیت بالقوه: کم تا متوسط
هزینه بالقوه: کم

به‌عنوان سینک‌های طبیعی کربن، جنگل‌ها را می‌توان با احیای جنگل‌های ازدست‌رفته و کاشت درخت‌های جدید در مناطقی که پیش‌تر جنگلی نبودند، توسعه داد. از آنجایی که درخت‌ها طول عمر زیادی دارند، جداسازی کربن از طریق جنگل‌ها روشی است که تا قرن‌ها تضمین‌شده خواهد ماند.

۲. جداسازی مستقیم کربن از هوا

جداسازی مستقیم کربن از هوا

ظرفیت بالقوه: محدود به تقاضا/تکنولوژی
هزینه بالقوه: زیاد

فن‌های بزرگ هوا را از اتمسفر به داخل حلال‌های مایع و جامد هدایت می‌کنند. این حلال‌ها با کربن دی‌اکسید پیوند برقرار می‌کنند و آن‌ها را به دام می‌اندازند. سپس CO2 مدیریت می‌شود یا زیر زمین حبس گردد. جداسازی مستقیم کربن از هوا یکی از گران‌ترین تکنولوژی‌های حذف کربن است.

۳. استفاده از بیومس (زیست‌توده)

استفاده از بیومس یا زیست توده

ظرفیت بالقوه: محدود به ذخیره و/یا زیست‌توده
هزینه بالقوه: کم

گیاهان (که در فرایند رشد، کربن دی‌اکسید را جذب می‌کنند) برای تولید انرژی کشت، برداشت و سوزانده می‌شوند. کربن دی‌اکسید تولیدشده در این فرایند به دام افتاده و ذخیره می‌شود، اما باید آن را با دقت مدیریت کرد تا نشت نکند.

۴. کانی‌سازی کربن

کانی سازی کربن

ظرفیت بالقوه: زیاد
هزینه بالقوه: متوسط

در مقیاس‌های زمانی زمین‌شناختی، برخی از سنگ‌ها، مانند بازالت، به‌طور طبیعی با کربن موجود در اتمسفر واکنش می‌دهند و با آن پیوند برقرار می‌کنند. تکنولوژی‌هایی در مقیاس صنعتی می‌توانند این واکنش را در تکه‌سنگ‌های زیرزمینی یا پسماندهای معدن‌کاوی روی زمین سرعت ببخشند و تشدید کنند.

۵. کشاورزی هوشمند

کشاورزی هوشمند

ظرفیت بالقوه: کم تا متوسط
هزینه بالقوه: کم

خاک‌های کشاورزی، در صورت مدیریت مناسب، می‌توانند کربن را به دام بیندازند. به‌جای شخم‌زنی تمام زمین، خاک‌ورزی هدفمند کربن را در خاک نگه می‌دارد. کاشت محصولات پوششی در فواصل بین فصل‌های رشد نیز می‌تواند آزادسازی کربن را از زمین‌های زراعی کاهش دهد.

۶. حفظ سواحل

حفظ سواحل

ظرفیت بالقوه: کم
هزینه بالقوه: کم تا متوسط

شورمرداب‌ها یا مانداب‌های نمکی، علفزارهای دریایی و دیگر زیستگاه‌های ساحلی سینک‌های طبیعی کربن هستند. حفظ و احیای این اکوسیستم‌ها که در معرض تهدید توسعه و بالاآمدن سطح دریا هستند، می‌تواند از فرسایش خاک و نابودی گونه‌های ساحلی نیز جلوگیری کند.

۷. برق‌دهی به دریا

برق دهی به دریا

ظرفیت بالقوه: زیاد
هزینه بالقوه: زیاد

با ارسال امواج برق به داخل آب شور، کربن دی‌اکسید موجود در آن مستقیم حذف می‌شود. جریان‌های برق می‌توانند مولکول‌های آب را از هم بشکافند که باعث افزایش pH و درنتیجه افزایش ظرفیت جذب کربن آب می‌شود.

۸. کوددهی اقیانوس‌ها

کود دهی اقیانوس ها

ظرفیت بالقوه: زیاد
هزینه بالقوه: کم

اضافه‌کردن مواد غذایی مانند آهن، فسفر و نیتروژن به آب‌های سطحی جمعیت توانایی فیتوپلانکتون‌ها را برای جداسازی کربن دی‌اکسید از طریق فتوسنتز افزایش می‌دهد. تقویت این پله بنیادی در زنجیره غذایی ظرفیت ذخیره‌سازی کربن را در حیات دریایی افزایش می‌دهد.

۹. احیای اکوسیستم‌های دریایی

احیای اکوسیستم های دریایی

ظرفیت بالقوه: کم
هزینه بالقوه: کم

بازیابی اکوسیستم‌های دریایی حرکت کربن را از سطح دریا به بستر از طریق جریان‌ها و زنجیره‌های غذایی دریایی افزایش می‌دهد. وقتی گیاهان دریایی مانند کتانجک و جانوران دریایی مانند نهنگ‌ها می‌میرند، کربن داخل بدن آن‌ها به بستر دریا منتقل می‌شود.

۱۰. کشاورزی زیر آب

کشاورزی زیر آب

ظرفیت بالقوه: متوسط
هزینه بالقوه: متوسط

جلبک‌های دریایی کربن دی‌اکسید را از طریق فتوسنتز جذب می‌کنند. کشت جلبک‌های دریایی غنی از کربن و سپس غرق‌کردن آن‌ها در بستر دریاها راهی برای ذخیره CO2 یا تبدیل آن به رسوب در یک فرایند طبیعی است. مزایای این روش عبارتند از اکسیژن‌رسانی به آب دریا و بهبود سلامت زیستگاه‌های ساحلی.

۱۱. کانی‌سازی در اقیانوس

کانی سازی در اقیانوس

ظرفیت بالقوه: زیاد
هزینه بالقوه: متوسط

مثل کانی‌سازی کربن روی زمین، می‌توان فرایندهای طبیعی تشکیل کانی در اقیانوس‌ها را نیز با اضافه‌کردن مواد قلیایی افزایش داد. این مواد کربن را از اقیانوس می‌گیرند و در سنگ‌ها و رسوبات حبس می‌کنند.

۱۲. پمپاژ آب دریا

پمپاژ آب دریا

ظرفیت بالقوه: متوسط
هزینه بالقوه: متوسط

فراچاهش مصنوعی، آب عمیق، سرد و مملو از مواد مغذی را به سطح می‌آورد و تولید فیتوپلانکتون‌ها را افزایش می‌دهد. فروچاهش آب سطح را به اعماق می‌فرستد و از تشکیل مناطق مرده در نواحی اقیانوسی جلوگیری می‌کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی