ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

گرم ترین سال
محیط زیست

2023 رسماً به‌عنوان گرم‌ترین سال ثبت‌شده در تاریخ معرفی شد

کارشناسان حوزه اقلیم همچنین اعلام کرده‌اند که 2024 گرم‌تر از سال گذشته میلادی خواهد بود.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۰ دی ۱۴۰۲ | ۱۳:۳۰

دانشمندان به‌طور رسمی اعلام کرده‌اند از زمانی که ثبت سوابق مربوط به دمای هوای جهان در سال 1850 آغاز شده، 2023 گرمترین سال تاریخ بوده است. به گفته کارشناسان برنامه تغییرات اقلیمی کوپرنیک اتحادیه اروپا (CS3)، میانگین دمای جهانی سال گذشته 14.98 درجه سانتی‌گراد بوده که این آمار حدود 0.17 درجه سانتی‌گراد بیشتر از سال 2016 است که عنوان گرم‌ترین سال اعلام‌شده قبلی را در اختیار داشت.

سرویس تغییرات اقلیمی کوپرنیک اتحادیه اروپا داده‌هایی را منتشر کرده است که پیش‌بینی‌های قبلی مبنی بر اینکه سال 2023 می‌تواند گرم‌ترین سال ثبت‌شده در تاریخ باشد را تأیید می‌کند. همچنین برای سال جدید پیش‌بینی نگران‌کننده‌ای اعلام شده است که نشان می‌دهد دمای جهان می‌تواند در سال 2024 نیز از آستانه بحرانی خود فراتر رود.

افزایش دمای جهانی هوا نسبت به میانگین سال‌های 1850 تا 1900 یا دوره پیش از صنعتی‌شدن.

2023 نه‌تنها گرم‌ترین سال ثبت‌شده بوده، بلکه به گفته کارشناسان، برای اولین‌بار دمای تمام روزهای سال 1 درجه سانتیگراد بالاتر از میانگین دوره «پیش از صنعتی‌شدن» (بین 1850 تا 1900) بوده است. همچنین به‌طور کلی دمای هوا در سال 2023، 1.48 درجه سانتیگراد گرم‌تر از دوره مذکور اعلام شده. کارشناسان هشدار داده‌اند که دمای کره زمین اکنون به آستانه ایمن 1.5 درجه سانتیگراد نزدیک شده و انتشار گازهای گلخانه‌ای دلیل اصلی آن است.

اداره هواشناسی بریتانیا همچنین پیش‌بینی کرده که سال 2024 حتی گرم‌تر از 2023 خواهد بود. «سامانتا برگس»، معاون مدیر سرویس کوپرنیک اعلام کرد که ژانویه 2024 به‌اندازه‌ای گرم خواهد بود که برای اولین‌بار، دمای یک دوره 12 ماهه از آستانه ایمن 1.5 درجه فراتر خواهد رفت. او می‌گوید:

«[هدف جلوگیری از افزایش دمای 1.5 درجه‌ای] باید زنده نگه داشته شود، زیرا زندگی افراد زیادی در معرض خطر است و باید اقداماتی صورت بگیرد. این انتخاب‌ها بر شما و من تأثیرگذار نخواهند بود و تأثیر آن‌ها برای فرزندان و نوه‌های ماست.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Mohammad Sadegh Manafi
    Mohammad Sadegh Manafi | ۲۰ دی ۱۴۰۲

    چرت

مطالب پیشنهادی