ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

آلودگی هوا
محیط زیست

آلودگی هوا در سال 2021 بیش از 250 هزار اروپایی را به کام مرگ کشانده است

حداقل 253 هزار نفر فقط در اتحادیه اروپا در سال 2021 به‌دلیل قرار گرفتن در معرض آلودگی ذرات ریز جان خود را از دست داده‌اند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۴ آذر ۱۴۰۲ | ۱۸:۰۰

براساس گزارش آژانس محیط‌زیست اروپا (EEA)، آلودگی هوا یا آلودگی ذرات ریز سال 2021 باعث مرگ بیش از 250 هزار نفر در اتحادیه اروپا شده است.

ذرات ریز کوچک‌تر از 2.5 میکرون یا PM2.5 که معمولاً از طریق دود خودروها یا نیروگاه‌های زغال‌سنگ ایجاد می‌شوند، عامل اصلی آلودگی هوا هستند. درواقع این ذرات به‌دلیل ریزبودن به اعماق دستگاه تنفسی انسان‌ها می‌رسند و خطر ابتلا به بیماری‌هایی ازجمله برونشیت، آسم و بیماری‌های ریوی را تشدید می‌کنند. حالا طبق بیانیه EEA، حداقل 253 هزار نفر در سال 2021 به‌دلیل قرارگرفتن در معرض آلودگی ذرات ریز جان خود را از دست داده‌اند.

آژانس محیط‌زیست اروپا در بیانیه خود توضیح می‌دهد که اگر غلظت این ذرات توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی را برآورده می‌کرد، امکان جلوگیری از این مرگ‌و‌میرها وجود داشت.

در سال 2020، آلودگی هوا باعث مرگ زودرس 238 هزار نفر شده بود؛ حالا این گزارش از افزایش این تعداد در سال 2021 خبر می‌دهد. البته در بلندمدت شرایط کمی بهتر است و بین سال‌های 2005 تا 2021، تعداد مرگ‌و‌میرهای ناشی از آلودگی ذرات ریز 41 واحد کاهش یافته است.

«لینا یلا-مونونن»، مدیرعامل EEA، در این بیانیه می‌گوید:

«علی‌رغم گام‌های بزرگی که در سال‌های گذشته برداشته‌ایم، تأثیر آلودگی هوا بر سلامت ما همچنان بسیار زیاد است و منجر به مرگ‌و‌میر و بیماری‌هایی می‌شود که می‌توان آن‌ها را به آلودگی هوا نسبت داد.»

آلودگی سایر ذرات موجود در هوا

میزان مرگ‌و‌میرهای ناشی از قرارگرفتن در معرض دی‌اکسید نیتروژن (NO2) نیز نسبت به سال 2020 افزایش جزئی داشته و تعداد این افراد در سال 2021 به 52 هزار نفر رسیده است. درهمین‌حال، مرگ‌و‌میر ناشی از قرارگرفتن در معرض مولکول‌های اُزن (O3) که عمدتاً توسط ترافیک جاده‌ای و فعالیت‌های صنعتی تولید می‌شود نیز مسئول مرگ 22 هزار نفر بوده که در مقایسه با سال 2020 اندکی کاهش یافته است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Ali Hatami
    Ali Hatami | ۴ آذر ۱۴۰۲

    همه اش ۲۵۰ هزارتا؟ کمه که...

مطالب پیشنهادی