ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

جنگل‌های بارانی آمازون
محیط زیست

هشدار دانشمندان: جنگل‌های بارانی آمازون از سال 2050 دچار فروپاشی خواهند شد

زنگ خطر برای اکوسیستم حیاتی زمین به صدا درآمده است.

حمیدرضا علیا
نوشته شده توسط حمیدرضا علیا | ۲ اسفند ۱۴۰۲ | ۲۰:۰۰

تحقیقات جدید دانشمندان درباره تغییرات اقلیمی جهان، عواقب ناگواری را برای جنگل‌های بارانی آمازون پیش‌بینی کرده است. این جنگل‌ها زیر فشارها و مشکلاتی قرار دارند که تا سال 2050 میلادی باعث فروپاشی این اکوسیستم خواهند شد.

جنگل‌های بارانی آمازون که بیش از 10 درصد از تنوع زیستی جهان را در اختیار دارند، با جذب دی‌اکسیدکربن به ثبات آب‌وهوای جهانی کمک می‌کنند. دی‌اکسیدکربن باعث گرم‌شدن زمین می‌شود و بنابراین درختان به تعادل آب‌وهوایی کمک می‌کنند.

عوامل نابودکننده جنگل‌های بارانی آمازون

مشکلاتی نظیر جنگل‌زدایی، خشکسالی، آتش‌سوزی و افزایش دما، توانایی جنگل‌های آمازون را کاهش داده‌اند. به‌ همین دلایل دانشمندان هشدار می‌دهند که این مسئله می‌تواند به‌اصطلاح «نقطه اوج» نامیده شود و این اکوسیستم حیاتی را در دهه‌های آینده به یک محیط کاملاً نابودشده تبدیل کند.

در جدیدترین مطالعه که در مجله نیچر منتشر شده است، یک گروه بین‌المللی از دانشمندان تخمین زده‌اند که بین 10 تا 47 درصد از آمازون تا سال 2050 در معرض فشاری گسترده‌ای قرار خواهد گرفت که می‌تواند منجر به تغییرات بزرگی در اکوسیستم شود؛ بنابراین جنگل‌های بارانی آمازون در جذب دی‌اکسیدکربن دچار مشکل خواهند شد. حتی این احتمال وجود دارد که آمازون کربن ذخیره‌شده در خود را آزاد و گرمایش جهانی را بیشتر کند.

جنگل‌های بارانی آمازون

«برناردو فلورس»، محقق اصلی این پژوهش در دانشگاه فدرال سانتا کاتارینا می‌گوید:

«ما به یک نقطه اوج بالقوه در مقیاس بزرگ نزدیک می‌شویم و ممکن است پایان جنگل‌های بارانی آمازون (هم در مقیاس محلی و هم در کل اکوسیستم) از آنچه قبلاً فکر می‌کردیم، نزدیک‌تر باشد.»

محققان از اطلاعات مدل‌های کامپیوتری، مشاهدات و شواهد تغییرات هزاران‌ساله، برای ترسیم مشکلات جنگل‌های بارانی آمازون و شناسایی این عوامل استفاده کردند. آن‌ها سپس این عوامل – ازجمله گرم‌شدن کره زمین، کاهش بارندگی سالانه، بیشترشدن مدت‌زمان فصول گرم و جنگل‌زدایی – را مورد تجزیه‌وتحلیل قرار دادند تا ببینند چگونه این عوامل ممکن است به‌صورت جداگانه یا درکنارهم باعث این فروپاشی بزرگ شوند.

به گفته پژوهشگران، تا سال 2050، آمازون ممکن است در معرض سطوح بی‌سابقه‌ای از تنش آبی قرار گیرد. تحقیقات گذشته نشان داده که گرمایش جهانی به‌طور میانگین زمین را حدود 1.2 درجه سانتی‌گراد بالاتر از سطوح ماقبل صنعتی‌شدن گرم کرده است؛ بنابراین می‌تواند آمازون را به حالتی شبیه ساوانا (علفزارهای گرم‌سیری) سوق دهد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی