ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

قطب جنوب
محیط زیست

هشدار دانشمندان: میزان یخ دریا در قطب جنوب برای سومین سال متوالی به سطح بحرانی رسید

به گفته دانشمندان وسعت دریایخ یا یخ دریا اطراف قاره جنوبی در 20 فوریه 2024 به 1.99 میلیون کیلومتر مربع رسید.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ | ۰۸:۳۰

وسعت دریایخ‌های اطراف قطب جنوب برای سومین سال متوالی به کمتر از 2 میلیون کیلومتر مربع رسیده است. به گفته کارشناسان، این رکورد بار دیگر نشان می‌دهد که قاره جنوبگان درحال واردشدن به «شرایط جدیدی» است که می‌تواند تمام جهان را تحت‌تأثیر خود قرار دهد.

به‌گفته دانشمندان مرکز ملی داده‌های برف‌و‌یخ «دانشگاه کلرادو بولدر»، وسعت دریایخ یا یخ دریا در اطراف این قاره جنوبی در 20 فوریه 2024 به 1.99 میلیون کیلومتر مربع رسیده است. این میزان با مشاهدات انجام‌شده در سال 2022 برابری دارد که در آن زمان 1.98 میلیون کیلومتر مربع بود. البته رکورد کاهش مقدار یخ‌ها مربوط به فوریه 2023 با 1.79 میلیون کیلومتر مربع است.

نگرانی دانشمندان از شرایط جدید قطب جنوب

برای دانشمندانی که قطب جنوب را رصد می‌کنند، این ارقام علائم نگران‌کننده‌ای هستند که نشان می‌دهند وسعت دریایخ‌ها که عامل مهمی در حفظ ثبات آب‌وهوای جهان هستند، به‌طور غیرقابل‌برگشتی تغییر پیدا کرده است.

«آریان پوریچ» (Ariaan Purich)، محقق آب‌و‌هوای قطب جنوب از «دانشگاه مانش» استرالیا به لایو ساینس می‌گوید:

«آمار مربوط به 2023 بدتر از انتظار بوده است. تاکنون در رصدهای قبلی چیزی مانند سال 2023 مشاهده نشده است. میزان دریایخ‌ها کمی پایین نیست، بلکه فوق‌العاده پایین است.»

از زمانی که ماهواره‌ها رصد یخ‌های قطب جنوب را از سال 1978 آغاز کرده‌اند، وسعت دریایخ‌ها معمولاً در بین تابستان تا زمستان در نوسان بوده است. یخ دریا کارکردهای متفاوتی دارد که ازجمله آن‌ها می‌توان به ایجاد خانه پایدار برای پنگوئن‌های امپراتور اشاره کرد تا بتوانند بچه‌های خود را پرورش دهند. همچنین آن‌ها از یخچال‌های طبیعی آسیب‌پذیر در برابر گرم‌شدن آب دریا محافظت می‌کنند.

اما در سال‌های اخیر، دانشمندان شاهد تغییر شگفت‌انگیزی در وسعت دریایخ‌ها بوده‌اند. در طول چند سال گذشته، اولین رکورد مربوط به کاهش آن‌ها در سال 2016 و سپس در سال‌های 2022 و 2023 و اکنون در سال 2024 گزارش شده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی