ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ذوب‌شدن یخچال‌ها
محیط زیست

استراتژی جدید دانشمندان: کاهش سرعت ذوب‌شدن یخچال‌ها با نصب یک پرده 100 کیلومتری در زیر آب

این پرده‌ها از نظر تئوری سبب می‌شوند که جریان‌های آب گرم از یخچال‌ها دور شوند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۸ اسفند ۱۴۰۲ | ۱۹:۰۰

مهندسین برای آهسته‌ترکردن روند ذوب‌شدن یخچال‌های قطب جنوب قصد دارند استراتژی جدید موسوم به «پرده‌های زیر آب» را اجرا کنند. در این پروژه، «جان مور»، یخ‌شناس و محقق مهندسی زمین دانشگاه لاپلند، پرده‌های غول‌پیکری به طول نزدیک به 100 کیلومتر را در زیر آب نصب خواهد کرد تا از رسیدن آب گرم دریا به یخچال‌ها و ذوب‌شدن آن‌ها جلوگیری کند.

همان‌طور که اینسایدر در گزارش خود توضیح می‌دهد، هزینه موردنیاز برای انجام این آزمایش 50 میلیارد دلار برآورد شده است. یکی از مهم‌ترین یخچال‌های در معرض فروپاشی، یخچال طبیعی Thwaites است که از آن به‌عنوان «یخچال روز قیامت» یاد می‌شود. با گرم‌شدن اقیانوس‌ها، جریان‌های گرم به‌طور فزاینده‌ای باعث فرسایش Thwaites شده و آن را به فروپاشی کامل نزدیک‌تر می‌کنند.

مور و همکارانش در تلاش هستند تا متوجه شوند که آیا استفاده از پرده‌های غول پیکر در بستر دریای آموندسن باعث می‌شود تا فرایند ذوب کاهش پیدا کند یا خیر.

از دید تئوری، این پرده‌ها باعث مسدودشدن جریان‌های گرمی می‌شود که به‌سمت Thwaits در حرکت هستند تا ذوب‌شدن آن را متوقف کنند و به قفسه یخی آن این فرصت را بدهند تا ساختار خود را دوباره حفظ کنند.

پیام‌های ذوب‌شدن یخچال‌ها

براساس هشدار دانشمندان، اگر سطح آب دریاهای سراسر جهان به‌‌اندازه 2 فوت (0.6 متر) افزایش پیدا کند، جوامع ساحلی تاثیرات فاجعه‌باری را تجربه خواهند کرد. شهرهایی مانند نیویورک، میامی و نیواورلئان با سیل ویرانگر مواجه خواهند شد و در سرتاسر جهان، خانه و معیشت حدود 97 میلیون نفر به خطر می‌افتد.

درحال‌حاضر Thwaites مانع رسیدن آب‌های گرم به سایر یخچال‌ها می‌شود. بااین‌حال، سقوط آن می‌تواند سطح دریاها را به‌اندازه 3 متر دیگر افزایش دهد. دانشمندان همچنین هشدار داده‌اند که از سال 2000 تاکنون، این یخچال بیش از 1000 میلیارد تن یخ از دست داده است. به همین دلیل مهندسین زمین درحال توسعه فناوری‌هایی مانند پرده‌های زیر آب هستند که می‌توانند ذوب یخ‌ها را آهسته کنند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی