ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کشف بقایای گونه جدیدی از دایناسورها در تایلند
محیط زیست

دانشمندان فسیل‌های گونه جدیدی از دایناسورها را در تایلند شناسایی کردند

دانشمندان توانسته‌اند فسیل‌های گونه جدیدی از دایناسور را در تایلند کشف کنند.

میترا نیرومند
نوشته شده توسط میترا نیرومند | ۸ مرداد ۱۴۰۲ | ۲۱:۰۰

دانشمندان از شناسایی استخوان‌های فسیلی مربوط به گونه جدیدی از دایناسور خبر داده‌اند که بین ۱۴۵ تا ۲۰۰ میلیون سال پیش و در اواخر دوره ژوراسیک زندگی می‌کرده‌ است.

Minimocursor phunoiensis نامی است که به این گونه جدید دایناسور که در علفزارهای جنوب شرقی آسیا وجود داشته، داده شده است. نیمه اول این نام علمی از دو کلمه لاتین تشکیل شده: minimus به معنی کوچک‌ترین و cursor به معنی دونده. 

این تحقیق را دیرینه‌شناسان دانشگاه ماهاساراخام (Mahasarakham) در تایلند انجام دادند.

فسیل‌هایی که به‌خوبی حفظ شده‌اند

این استخوان‌های فسیلی در سال ۲۰۱۲ در شمال تایلند کشف شدند. بااین‌وجود، سال‌ها طول کشید تا مشخص شود که این بقایا متعلق به یک گونه جدید به‌جا‌مانده از عصر ژوراسیک است. پیش از این، اکثر فسیل‌های دایناسوری کشف‌شده در تایلند،‌ استخوان‌های جداشده‌ای مربوط به اندام‌ها یا مهره‌ها بودند. 

محققان مطالعه اخیر اعلام کردند که محل کشف این استخوان‌های فسیلی، حاوی نمونه‌های فراوانی است و آن‌ها توانسته‌اند با کشف یک اسکلت استثنایی، به یکی از بهترین بقایای به‌جا‌مانده از دایناسورها در جنوب شرقی آسیا دست پیدا کنند.

ویژگی‌های فسیل‌های گونه جدید

دایناسور شناسایی‌شده متعلق به گروه Neornithischia است که دایناسورهای گیاهخوار مختلفی مانند اورنیتوپادها، مارژینوسفالیان و برخی دایناسورهای کوچک دوپا را شامل می‌شود.

این نمونه که به‌خوبی حفظ شده است،‌ پنج ویژگی متمایز را در صورت، باسن و استخوان‌های دست نشان می‌دهد. همین ویژگی‌ها باعث شده است که دانشمندان آن را به‌عنوان گونه‌ای جدید و متفاوت شناسایی کنند.

ساختار دندان‌های این دایناسور نشان می‌دهد که او گیاهخوار بوده و در سن جوانی از بین رفته است. محققان براساس اندازه استخوان‌ها، طول این دایناسور را چیزی حدود ۶۰ سانتی‌متر، یعنی تقریباً به‌اندازه یک سگ متوسط تخمین می‌زنند. اما تصورشان این است که بزرگسالان این گونه اندکی بزرگ‌تر از این اندازه بوده‌اند.

جالب اینجاست که محققان ۱۰ نمونه مختلف مربوط به اعضای این گونه را در محل کاوش پیدا کرده‌اند. آن‌ها عقیده دارند که وجود تعداد زیادی از نمونه‌های مربوط به بقایای به‌‌جا‌مانده، نشان می‌دهد که این گونه احتمالاً در آن منطقه سکونت داشته است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی