ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

منابع کره زمین
محیط زیست

اگر همه مانند شما زندگی می‌کردند، چند کره زمین برای تأمین منابع لازم بود؟ این اپلیکیشن پاسخ می‌دهد

هدف از این اپلیکیشن ایجاد حس گناه در کاربران نیست، بلکه آگاه ساختن آن‌ها برای جلوگیری از بحران‌های محیط‌زیستی است.

رضا زارع‌پور
نوشته شده توسط رضا زارع‌پور | ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۹:۰۰

استارتاپ Glimpact یک اپلیکیشن جدید به‌نام MyGlimpact منتشر کرده است که نشان می‌دهد سبک زندگی شما نیاز به چند کره زمین دارد. سازندگان این اپلیکیشن امیدوارند که به مردم کمک کنند تا ردپای محیط‌زیستی خود را درک کنند. البته آن‌ها می‌گویند که هیچ انسانی نباید از این موضوع احساس گناه کند.

تغییر اقلیم احتمالاً مهم‌ترین فاجعه محیط‌زیستی است که با آن مواجه هستیم؛ اما این تنها بحران موجود نیست. پژوهشگران می‌گویند به‌طور کلی 9 سناریوی فاجعه‌بار محیط‌زیستی وجود دارد که انسان‌ها درحال‌حاضر با شش تا از آن‌ها مواجه هستند.

تغییر کاربری زمین‌ها، تغییر آب‌های شیرین، ورود پدیده‌های جدید (مانند میکروپلاستیک‌ها) به محیط‌زیست، تهدید تمامیت زیست‌کره، و اخلال در چرخه بیوژئوشیمی از دیگر حوزه‌هایی هستند که انسان در آن‌ها با ریسک بزرگی روبه‌رو است.

سناریوهای فاجعه بار محیط زیستی
دانشمندان می‌گویند از 9 سناریوی فاجعه‌بار محیط‌زیستی، شش تا از آن‌ها در حال تحقق هستند.

شاید مقابله با تمام این‌ها چنان دشوار باشد که بسیاری از انسان‌ها را تسلیم کند. اما سازندگان اپلیکیشن MyGlimpact با این دیدگاه مخالف هستند، و می‌گویند هدف‌شان این است که به کاربران یک بینش واقع‌گرایانه از وضعیت بحران‌های محیط‌زیستی بدهند. هدف آن‌ها این نیست که مردم را دچار احساس گناه کنند؛ زیرا بحران‌های محیط‌زیستی مشکلاتی سیاسی هستند و تمام مسئولیت آن روی دوش کاربران این اپلیکیشن نیست.

Glimpact یک استارتاپ است که برای کمپانی‌های بزرگ و سازمان‌های دولتی گزارش‌های محیط‌زیستی تهیه می‌کند. اپلیکیشن MyGlimpact نیز همان محاسبات را روی داده‌های ساده‌ای که کاربران به آن می‌دهند، انجام می‌دهد. در نهایت، این اپلیکیشن نشان می‌دهد که چند برابر منابع موجود روی کره زمین مورد نیاز است تا تمام انسان‌ها بتوانند مانند شما زندگی کنند.

طرز کار با اپلیکیشن MyGlimpact

این اپلیکیشن رایگان است و نیازی به ساخت یک حساب کاربری ندارد. شما باید به پرسش‌هایی ساده درباره سبک زندگی خود پاسخ دهید. این پرسش‌ها موضوعاتی معمولی را پوشش می‌دهند؛ مانند سفرها و جابه‌جایی‌ها، غذاها، نحوه گرمایش و سرمایش خانه، و تعداد لباس‌هایی که در سال می‌خرید.

پرسش‌های اپلیکیشن بسیار کلی هستند و نرم‌افزار براساس پاسخ‌های شما داده‌های مورد نیاز را حدس می‌زند. اما می‌توانید به پرسش‌هایی اضافه و جزئی‌تر هم پاسخ دهید تا حدس‌های نرم‌افزار را دقیق‌تر کنید. در نهایت، داده‌های شما وارد نرم‌افزار ابری Glimpact می‌شوند تا محاسبات انجام و نتایج مشخص گردند.

اپلیکیشن MyGlimpact

البته نباید فراموش کرد که این نتایج همچنان خیلی دقیق نیستند. پرسش‌های زیادی وجود دارد که می‌توانند عدد نهایی را بیشتر یا کمتر کنند. همچنین این اپلیکیشن درباره اقدامات شما برای بازیافت یا کاهش زباله‌ها چیزی نمی‌پرسد.

MyGlimpact توصیه‌هایی نیز ارائه می‌دهد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید ردپای محیط‌زیستی خود را کمتر کنید. همچنین می‌گوید که ایجاد تغییرات در سطوح بالای سیاسی نیاز به چه اقداماتی از جانب شهروندان دارد. اما در کنار همه این‌ها، هر کاربر می‌تواند بفهمد که در اقلیم جهان چه جایگاهی دارد.

اپلیکیشن MyGlimpact را می‌توانید از App Store و Google Play Store دانلود کنید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی