ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تماس ویدیویی
محیط زیست

تحقیق جالب دانشمندان: طوطی‌ها با تماس ویدیویی می‌توانند دوستان جدید پیدا کنند [تماشا کنید]

علاوه‌براین، تماس‌های ویدیویی برای طوطی‌ها نتایج مثبت به‌همراه داشته است و کارهای جدیدی را یاد گرفته‌اند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲ اردیبهشت ۱۴۰۲ | ۲۱:۳۰

نرم‌افزارهای تماس ویدیویی مانند زوم و فیس‌تایم از دوران همه‌گیری مورد‌توجه زیادی قرار گرفتند و راه‌های مناسبی را برای ارتباط انسان‌ها با یکدیگر ارائه می‌کنند. حالا دانشمندان با انجام یک تحقیق جالب متوجه شده‌اند که طوطی‌ها نیز می‌توانند استفاده از این ابزارها را برای ارتباط برقرار کردن با دیگران و پیدا‌کردن دوستان جدید یاد بگیرند.

در این مطالعه که توسط دانشمندان دانشگاه نورت‌ایسترن با همکاری محققانMIT و دانشگاه گلاسگو انجام شده است، آن‌ها روی این موضوع متمرکز شدند که آیا می‌توان به پرندگان اهلی استفاده از تبلت و گوشی‌های هوشمند برای تماس با یکدیگر را آموزش داد یا خیر. نتایج مطالعه آن‌ها نشان می‌دهد که به طوطی‌ها می‌توان آموزش داد تا از این طریق ارتباط از راه دور را تجربه کنند.

دانشمندان به گروهی از طوطی‌ها در گونه‌های مختلف و مراقبان آن‌ها نحوه برقراری تماس ویدیویی با یکدیگر در مسنجر فیسبوک را آموزش دادند و در یک دوره سه‌ماهه، داده‌های مربوط به این آزمایش را جمع‌آوری کردند.

تأثیر تماس ویدیویی بر طوطی‌ها

طوطی‌ها نه‌تنها به‌طور آزادانه تماس‌ها را آغاز می‌کردند، بلکه ظاهراً این موضوع را درک می‌کردند که یک طوطی دیگر در سمت مقابل تماس وجود دارد. علاوه‌بر‌این، مراقبان اعلام کردند که این تماس‌ها برای طوطی‌های آن‌ها تجربیات مثبتی به‌همراه داشته است. درواقع پرندگان از طریق این تماس‌های ویدیویی می‌توانند برخی کارها مانند صداهای جدید و حتی پرواز را از طوطی‌های دیگر یاد بگیرند.

بنابراین می‌توان گفت که یافته‌های آن‌ها نشان می‌دهد که تماس‌های ویدیویی می‌تواند کیفیت زندگی طوطی‌های خانگی را بهبود ببخشد.

این تیم تحقیقاتی به چند دلیل از طوطی‌ها در آزمایش خود استفاده کرده که مهم‌ترین نکته هوش فوق‌العاده آن‌هاست. به گفته دانشمندان، گونه‌های خاصی مانند کاسکو و طوطی‌کاکلی تقریباً توانایی‌های شناختی مشابه کودکان دوره ابتدایی دارند. بااین‌حال «ربکا کلینبرگر»، استادیار دانشگاه «نورث‌ایسترن» و یکی از محققین این پژوهش، توضیح می‌دهد که آموزش استفاده از گوشی یا تبلت و نرم‌افزارهای آن‌ها به طوطی‌ها کار بسیار سخت و زمان‌بری است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی