ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

شهر چوبی
محیط زیست

سوئد تا سال 2027 یک شهر کاملاً چوبی خواهد داشت

این شهر چوبی بیش از 250 هزار متر مربع مساحت خواهد داشت و دارای 7000 فضای اداری و 2000 خانه خواهد بود.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۵ تیر ۱۴۰۲ | ۱۹:۰۰

یک شرکت سوئدی به نام Atrium Ljungberg قصد دارد بزرگ‌ترین شهر چوبی جهان را در استکهلم بسازد. ساخت‌وساز این شهر از سال 2025 آغاز خواهد شد و انتظار می‌رود اولین ساختمان‌های آن در سال 2027 راه‌اندازی شوند.

این شرکت سوئدی در بیانیه مطبوعاتی خود از ساخت بزرگ‌ترین شهر چوبی جهان به‌عنوان یک پروژه جاه‌طلبانه یاد کرد و گفت قصد دارد زندگی شهری را از طریق «پایداری، نوآوری و تلاش درزمینه زیبایی شناختی» بازتعریف کند.

مزایای شهر چوبی

در ادامه بیانیه به دلایلی برای استفاده از الوار برای کاهش چالش‌های زیست‌محیطی شهرسازی در سوئد اشاره شده است. اول از همه اینکه چوب باعث انتشار کربن بسیار کمتری نسبت به فلز و بتن می‌شود و درنتیجه سازه‌های چوبی آلاینده‌های کمتری را منتشر می‌کنند. نکته قابل‌توجه دیگر اینکه الوار مورد استفاده در این پروژه نسوز است که با توجه به افزایش آتش‌سوزی جنگل‌ها به‌دلیل تغییرات آب‌و‌هوایی، نکته مهمی محسوب می‌شود.

شهر چوبی شرکت سوئدی که بیش از 250 هزار متر مربع مساحت خواهد داشت، دارای 7000 فضای اداری و 2000 خانه خواهد بود. رستوران‌ها و مغازه‌ها نیز سایر فضای آن را پر می‌کنند.

مدیرعامل Atrium Ljungberg می‌گوید:

«با افتخار، شهر چوبی استکهلم را معرفی می‌کنیم. این پروژه نه‌تنها برای ما به‌عنوان یک شرکت گام مهمی محسوب می‌شود، بلکه یک نقطه عطف تاریخی برای نوآوری‌های سوئد است. شهر چوبی استکهلم آینده ما را نشان می‌دهد. درحال‌حاضر تقاضای زیادی از سوی مستاجرین برای ارائه رویکردهای نوآورانه و پایدار وجود دارد و ما با این ابتکار تقاضای آن‌ها را عملی می‌کنیم.»

این پروژه مزایای دیگری نیز به‌همراه دارد؛ Atrium Ljungberg در بیانیه خود تأکید زیادی بر ایجاد فضاهای کاری کرده؛ زیرا شهر استکهلم با مشکل کمبود فضاهای اداری مواجه شده است. همچنین این شهر چوبی بر انرژی خودساخته، ذخیره‌شده و مشترک تمرکز خواهد کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی