ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

زمین
محیط زیست

اگر چرخش زمین به‌صورت ناگهانی متوقف شود، چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر واقعاً زمین از حرکت باز ایستد چه اتفاقی برای ما، دریاها و اقیانوس‌ها و تمامی موجودات زنده و غیر زنده روی آن می‌افتد؟

تینا پورشاهید
نوشته شده توسط تینا پورشاهید | ۷ دی ۱۴۰۲ | ۲۱:۰۰

شاید شما نیز این جمله را شنیده باشید: «دنیا را متوقف کنید. می‌‌خواهم پیاده شوم.» اما اگر واقعاً زمین از حرکت باز ایستد چه اتفاقی برای ما، دریاها و اقیانوس‌ها و تمامی موجودات زنده و غیرزنده روی آن می‌افتد؟

مطالعات نشان می‌دهند چرخش زمین حدود 2.3 میلی‌ثانیه در هر قرن کاهش پیدا می‌کند و اگر این روند به‌همین شکل ادامه پیدا کند، بالاخره روزی فرا می‌رسد که زمین دیگر نمی‌چرخد و متوقف می‌شود. تصور کنید درحال قدم‌زدن در سواحل دریا در منطقه استوا هستید. همه چیز آرام است و زمین به حرکت آرام خود، بدون آنکه حتی ما متوجه حرکتش شویم، ادامه می‌دهد. اگر به‌صورت ناگهانی زمین دیگر حر‌کت نکند، ما با سرعت صدها کیلومتر در ساعت به پرواز درمی‌آییم!

در استوا، زمین با سرعتی حدود 1040 مایل در ساعت یا 1670 کیلومتر در ساعت حرکت می‌کند. اما اگر زمین از حرکت بایستد،‌ همه موجودات روی زمین، با همان سرعت به حرکت درمی‌آیند و ما از زمین به بیرون پرتاب می‌شویم. درواقع اگر جهان از حرکت بایستد، کسی نمی‌تواند از آن پیاده شود، بلکه با سرعت چند صد کیلومتری به بیرون پرتاب می‌شود.

زمین، به حرکت خودت ادامه بده!

براساس اولین قانون اینرسی نیوتن، اگر زمین دیگر حرکت نکند، ما در ابتدا با سرعت 1670 کیلومتر در ساعت به سمت شرق پرواز می‌کنیم. این نیروی شدید می‌تواند در لحظه باعث فوت فرد شود. «جوزف لوی»، دانشیار علوم زمین و محیط‌زیست در دانشگاه کلگیت، می‌گوید: «آب اقیانوس‌ها نیز این شتاب ناگهانی را احساس می‌کند. بنابراین به احتمال زیاد می‌بینید که اقیانوس‌ها هم دیگر اقیانوس نخواهند بود!»

اگر زمین از چرخش باز بماند، آب اقیانوس‌ها احتمالاً مانند هر چیز دیگری به سمت شرق پرواز می‌کند. حتی تصور چنین وضعیتی هم آسان نیست. درختان و ساختمان‌ها نیز با وجود اینکه ریشه در زمین دارند، از این وضعیت ایمن نخواهند بود. لیوی می‌گوید اینرسی که ساختمان را از توقف ناگهانی زمین به سمت شرق سوق می‌دهد، بسیار قوی‌تر از ملاتی است که آجرها را در کنار هم نگه می‌دارد، بنابراین کل سازه می‌تواند از هم بپاشد.

جالب است بدانید که در قطب‌ها وضعیت متفاوت خواهد بود و ممکن است افرادی که در آن مناطق زندگی‌ می‌کنند با مقداری کبودی زنده بمانند. در قطب‌ها سرعت حرکت زمین کمتر است، بنابراین اگر زمین متوقف شود شرایط همانند استوا حاد نخواهد بود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی