ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کربن
محیط زیست

آمریکا برای جذب کربن از هوا، 1.2 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری می‌کند

وزارت انرژی آمریکا انتظار دارد که با دو کارخانه‌ بتواند سالانه بیش از 2 میلیون تن دی‌اکسیدکربن از اتمسفر خارج کند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۲ مرداد ۱۴۰۲ | ۲۱:۰۰

دولت بایدن اعلام کرد که با انجام یک سرمایه‌گذاری 1.2 میلیارد دلاری قصد دارد اولین کارخانه‌های این کشور برای پاکسازی آلودگی دی‌اکسیدکربن از آسمان را بسازد. ایالات‌متحده با برنامه خود قصد دارد 2.5 تریلیون تن دی‌اکسیدکربنی را که توسط انسان وارد جو شده است، کاهش دهد و با این راه به تغییرات آب‌و‌هوایی کمک کند.

براساس گزارش FastCompnay، دو کارخانه در شهرستان کلبرگ، تگزاس و پریش کلکیشو، لوئیزیانا ساخته خواهند شد. در فرایند ساخت این کارخانه‌ها، شرکت نفتی Occidental Petroleum و مؤسسه تحقیقاتی Battelle Memorial نیز همکاری دارند.

هزینه احداث این پروژه از قرارداد زیرساختی سال 2021 تأمین می‌شود که به‌طور کلی شامل 3.5 میلیارد دلار برای تأمین مالی ساخت چهار نیروگاه جذب هوا می‌شود. همچنین این پروژه مشابه برنامه آزمایشی است که هم‌اکنون در ایسلند درحال انجام است. سال 2021 شرکتی به نام Climeworks کارخانه‌ای را در ایسلند افتتاح کرد که هوای بیرون را به داخل می‌کشد و با انجام فرایندهایی مانند فیلترکردن آن و همچنین جذب CO2، آن را به سنگ تبدیل می‌کند.

تخلیه کربن از هوا نسبتاً یک فرایند گران است. در سال 2019، زمانی که کارخانه ایسلند درحال ساخت بود، مدیران انتظار داشتند که هزینه آن بین 500 تا 600 دلار برای هر تن کربن باشد. بااین‌حال، انتظار می‌رود که با سرمایه‌گذاری دولت ایالات‌متحده روی این فناوری، هزینه این فرایند درنهایت کاهش پیدا کند.

حذف بیش از 2 میلیون تن دی‌اکسیدکربن در سال

تاکنون 30 کارخانه مشابه در سراسر جهان برای جذب کربن راه‌اندازی شده است، اما کارخانه‌های تگزاس و لوئیزیانا که در این گزارش به آن‌ها اشاره شده، بزرگ‌ترین تأسیسات در جهان خواهند بود. وزارت انرژی تخمین زده است که این دو نیروگاه با کمک یکدیگر قادر خواهند بود که سالانه بیش از 2 میلیون تن دی‌اکسیدکربن از اتمسفر خارج کنند که معادل حذف 500 هزار خودروی بنزینی از جاده‌هاست.

تاریخ رسمی شروع به کار این کارخانه‌ها هنوز اعلام نشده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی