ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

آمازون
مالی و سرمایه گذاری

آمازون به دادگاه می‌رود؛ شکایت FTC و 17 ایالت آمریکا در اعتراض به سیاست‌های انحصارطلبانه

در این شکایت گفته شده است که آمازون از «استراتژی‌های ضدرقابتی و ناعادلانه» برای حفظ انحصار و تضعیف رقبای خود استفاده می‌کند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۵ مهر ۱۴۰۲ | ۱۰:۰۰

کمیسیون تجارت فدرال ایالات‌متحده (FTC) و 17 دادستان کل ایالتی ضمن شکایت از آمازون، ادعا کرده‌اند که غول خرده‌فروشی آنلاین از «استراتژی‌های ضدرقابتی و ناعادلانه» برای حفظ انحصار و بالا‌بردن قیمت‌ها برای خریداران و فروشندگان آنلاین استفاده می‌کند.

براساس گزارش‌های منتشرشده، ایالت‌ها و FTC در شکایت خود ادعا کرده‌اند:

«آمازون نه به‌دلیل بزرگ‌بودن خود، بلکه به این دلیل که درگیر رفتار انحصاری است (که مانع از رشد رقبای فعلی و ظهور رقبای جدید می‌شود)، قانون را نقض می‌کند. آمازون با خفه‌کردن رقابت بر سر قیمت، انتخاب محصول، کیفیت و جلوگیری از جذب خریداران و فروشندگان توسط رقبای فعلی یا آینده‌اش، اطمینان پیدا کرده است که هیچ رقیب فعلی یا آتی نتواند سلطه آن را تهدید کند.»

در این شکایت گفته شده است که تکنیک‌های کسب‌و‌کار آمازون که شامل موارد زیر می‌شود، بر خریداران و فروشندگان آنلاین تأثیر می‌گذارد:

  • جایگزینی نتایج جستجوی محصول شما با تبلیغات پولی
  • قراردادن محصولات خود در بالای نتایج جستجو
  • به‌کارگرفتن نرخ‌هایی که فروشندگان را مجبور می‌کند تا نزدیک به 50 درصد از کل درآمد خود را به آمازون بپردازند
  • دریافت هزینه‌های بالا از فروشندگان برای حفظ سرویس Prime

«جان نیومن»، معاون دفتر رقابت FTC، توضیح می‌دهد:

«آمازون انحصارطلبی است که از قدرت خود به‌منظور افزایش قیمت‌ها برای خریداران آمریکایی و دریافت هزینه‌های بسیار بالا از صدها هزار فروشنده آنلاین استفاده می‌کند.»

پاسخ آمازون به شکایت FTC

آمازو‌ن نیز در وب‌سایت خود پاسخی طولانی نسبت به این شکایت منتشر کرده و آن را «گمراه‌شده» خوانده است. غول خرده‌فروشی آنلاین توضیح می‌دهد که در صورت موفقیت‌آمیزبودن شکایت، مجبور خواهد شد که قیمت محصولات را افزایش دهد، روند ارسال کالا را کندتر و قابلیت اطمینان آن را کمتر کرده و هزینه بیشتری را از مشتریان سرویس اشتراکی Prime دریافت کند.

در این پست، «دیوید زاپولسکی»، مشاور عمومی آمازون توضیح می‌دهد:

«تمام کسب‌و‌کارهایی که در فروشگاه به فروش می‌پردازند، قیمت‌های خود را به‌طور مستقل تعیین می‌کنند، اما برای کمک به افزایش فروش و جذاب‌ترکردن فروشگاه خود برای مشتریان، ما همچنین روی ابزارها و آموزش سرمایه‌گذاری می‌کنیم تا به آن‌ها کمک کنیم قیمت‌های رقابتی ارائه کنند. درست مانند صاحب هر فروشگاهی که نمی‌خواهد یک معامله بد را برای مشتریان خود تبلیغ کند، ما نیز پیشنهادهایی را که قیمت رقابتی ندارند، برجسته یا تبلیغ نمی‌کنیم.»

ایالت‌هایی که از آمازون شکایت کرده‌اند ازجمله کنتیکت، ماساچوست، میشیگان، نیویورک، اوکلاهما و موارد دیگری هستند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی