ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مالی و سرمایه گذاری

فروش اپل برای سومین فصل متوالی کاهش یافت؛ عملکرد خوب سرویس‌های اشتراکی

در مقابل، محصولات سخت‌افزاری این شرکت مانند آیفون، آیپد و مک شاهد کاهش فروش بوده‌اند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۳ مرداد ۱۴۰۲ | ۱۳:۰۰

اپل گزارش درآمد خود در سه‌ماهه سوم سال مالی 2023 (سه‌ماهه دوم تقویمی) را منتشر کرد که کاهش درآمد محصولات سخت‌افزاری این شرکت مانند آیفون، آیپد و مک را نشان می‌دهد. بااین‌حال، سرویس‌های غول کوپرتینویی که شامل مواردی مانند Apple Pay و اشتراک‌ها می‌شوند، سودآورترین بخش آن بوده‌اند که حضور «لیونل مسی» در لیگ آمریکا می‌تواند از دلایل آن باشد.

در این سه‌ماهه، اپل 81.8 میلیارد دلار درآمد و 19.9 میلیارد دلار یا 1.26 دلار به‌ازای هر سهم سود داشته است. در مقایسه با دوره مشابه از سال گذشته، این شرکت درآمد 83 میلیارد دلاری و سود سه‌ماهه 19.4 میلیارد دلاری یا 1.2 دلار به‌ازای هر سهم را گزارش کرده بود.

براساس گزارش TechCrunch، گوشی‌های آیفون در این سه‌ماهه 39.67 میلیارد دلار درآمد به‌همراه داشته‌اند که این میزان در همین دوره از سال گذشته 40.66 میلیارد دلار بوده است.

درآمد بخش سرویس‌های اپل و تأثیر لیونل مسی

بااین‌وجود، در سه‌ماهه ژوئن، درآمد سرویس‌های اپل با بیش از 8 درصد رشد، به 21.2 میلیارد دلار رسیده است و کوپرتینویی‌ها انتظار دارند که درآمد این بخش در سه‌ماهه چهارم مالی حتی رشد سریع‌تری داشته باشد.

کسب‌و‌کار خدمات و سرویس‌های اپل برای سهامداران بسیار مهم است؛ زیرا حاشیه سود قوی‌تری نسبت به محصولات سخت‌افزاری در آن وجود دارد، قابل پیش‌بینی‌تر است و راه‌های بیشتری برای کسب درآمد شرکت فراهم می‌کند. حاشیه سود ناخالص واحد خدمات اپل در سه‌ماهه ژوئن 70.5 درصد بوده است؛ یعنی تقریباً دو برابر حاشیه سود 35.4 درصد تمام محصولات سخت‌افزاری این شرکت.

اپل همچنین اعلام کرد که بیش از 1 میلیارد مشترک پولی دارد که این تعداد در سه سال گذشته دو برابر شده است و در سال گذشته 150 میلیون نفر به آن اضافه شده‌اند. علاوه‌براین، «تیم کوک»، مدیرعامل اپل، گفته که قرارداد این شرکت با لیگ فوتبال آمریکا (MLS) برای پخش مسابقات آن در سرویس اپل تی‌وی انتظارات را برآورده کرده است.

لیونل مسی، فوق‌ستاره آرژانتینی فوتبال جهان، در خردادماه به باشگاه فوتبال «اینتر میامی» پیوست و همین امر باعث جلب‌توجه رسانه‌ها به لیگ فوتبال آمریکا شد. در گزارشی از چند ماه قبل ادعا شده بود که مسی با پیوستن به این تیم آمریکایی، احتمالاً از اپل تی‌وی درآمد خواهد داشت.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی