ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

بوئینگ 737 مکس
مالی و سرمایه گذاری

بوئینگ در پرونده سقوط هواپیماهای 737 مکس به گناهکاری خود اعتراف می‌کند

این شرکت به گناه‌کاری خود در پرونده مربوط به دو سانحه مرگبار هواپیمای 737 در سال‌های 2018 و 2019 اعتراف خواهد کرد.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۱۸ تیر ۱۴۰۳ | ۱۷:۰۰

وزارت دادگستری و بوئینگ به‌تازگی به توافقی رسیدند. در این توافق، این شرکت قرار است در پرونده‌های دو سانحه مرگبار هواپیمای 737 مکس در سال‌های 2018 و 2019 به گناهکار بودن خودش اعتراف و اعلام کند که قصد کلاهبرداری داشته است. وکلای خانواده قربانیان قصد دارند به این توافق اعتراض کنند. بوئینگ باوجود این توافق همچنان حداکثر 487 میلیون دلار جریمه خواهد شد.

دادستان‌های فدرال هفته گذشته به بوئینگ این حق را دادند که ضمن پرداخت جریمه به گناهش اعتراف کند یا پرونده‌اش به اتهام توطئه کیفری و کلاهبرداری به دادگاه برود. اکنون براساس گزارش واشنگتن‌پست، بوئینگ برای دوری از دادگاه، با وزارت دادگستری به توافق رسیده تا به گناه‌ خود اعتراف کند.

اتهامات بوئینگ درباره سقوط هواپیمای 737 مکس

دو سقوط هواپیماهای بوئینگ 737 مکس در سال‌های 2018 و 2019 در اندونزی و اتیوپی اتفاق افتاد و بیش از 300 کشته به جا گذاشت. علت این سقوط‌ها به نقص نرم‌افزاری به نام MCAS برمی‌گردد. زمانی که بوئینگ هواپیمای 737 مکس را راه‌اندازی کرد، به اداره هوانوردی فدرال، خطوط هوایی حتی خلبانان درباره MCAS چیزی نگفت تا مقررات ایمنی زمان‌بر را نادیده بگیرد. در اسناد دادگاه این پرونده، بوئینگ اعتراف کرده بود که دو تن از کارمندانش اداره هوانوردی فدرال را درباره این نرم‌افزار کنترل پرواز فریب داده‌اند.

سال 2021، بوئینگ به‌علت نقض قوانین 2.5 میلیارد دلار جریمه شد. اکنون براساس توافق جدید با وزارت دادگستری، این شرکت با حداکثر 487.2 میلیون دلار جریمه اضافی روبه‌رو می‌شود؛ همچنین موافقت کرده حداقل 455 میلیون دلار برای بهبود برنامه‌های ایمنی خود هزینه کند.

علاوه‌براین، هیئت‌مدیره بوئینگ به ملاقات با خانواده‌های قربانیان سانحه به‌عنوان بخشی از این معامله موافقت کرده است. البته خانواده‌ها از این معامله انتقاد کرده‌اند و آن را نوعی تبانی می‌دانند. وکیل اعضای خانواده قربانیان قصد دارد از طرف آن‌ها به این توافق اعتراض کند و گفته است با این معامله، عواقب مرگبار جنایت بوئینگ پنهان می‌شود. بوئینگ قبلاً موافقت کرده بود 500 میلیون دلار به این خانواده‌ها غرامت بپردازد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی