ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

گوگل
مالی و سرمایه گذاری

گوگل در یک دادگاه ضدانحصار دیگر حاضر می‌شود؛ این بار مقابل اپیک گیمز

سازنده فورتنایت با این ادعا که گوگل از قدرت خود سوءاستفاده می‌کند، می‌گوید این شرکت قوانین ضدانحصار ایالتی و فدرال را نقض کرده است.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۴ آبان ۱۴۰۲ | ۱۶:۰۰

گوگل در دو ماه گذشته گذشته به‌دلیل شکایت وزارت دادگستری در دادگاه تلاش کرده است تا اثبات کند که از موقعیت خود برای سرکوب رقبایش در بازار جستجوی آنلاین و تبلیغات سوءاستفاده نمی‌کند. حالا غول موتور جستجو از فردا با چالش حقوقی دیگری مواجه خواهد شد.

همان‌طور که نیویورک‌تایمز گزارش می‌دهد، روز دوشنبه، اپیک گیمز، شرکت سازنده بازی موفق فورتنایت (Fortnite)، در دادگاه فدرال سان‌فرانسیسکو حاضر خواهد شد تا دادگاهی یک‌ماهه در مورد شکایت ضدانحصار خود علیه گوگل را آغاز کند. انتظار می‌رود که Epic در این دادگاه استدلال کند که گوگل با استفاده از قدرت انحصار خود بر توسعه‌دهندگان، قوانین ضدانحصار ایالتی و فدرال را نقض می‌کند.

اپیک در شکایت خود که اولین‌بار در سال 2020 ثبت شد، می‌نویسد:

«گوگل شعار خود را تقریباً به یک طرح نو تنزل رتبه داده است و از ظرفیتش برای زیان رساندن به رقبا، مبتکران، مشتریان و کاربران بازارهای متعددی استفاده می‌کند که در آن‌ها به انحصار رسیده است.»

توسعه‌دهنده بازی فورتنایت تلاش کرده بود که به بازیکنان اجازه دهد تا برای آیتم‌های درون‌بازی به‌طور مستقیم خرید کنند و به این طریق پرداخت هزینه‌های Play Store را دور بزنند. اما این اقدام باعث شد تا گوگل این بازی را از استور خود خارج کند.

گوگل معمولاً 15 درصد از هزینه‌های پرداخت‌شده برای اشتراک برنامه‌ها و 30 درصد از خریدهای انجام‌شده توسط برنامه‌هایی را که از استور دانلود شده‌اند، به‌عنوان کارمزد دریافت می‌کند.

جنگ سه‌جانبه اپیک گیمز، گوگل و اپل

اگر به یاد داشته باشد، در سال 2021 نیز دادگاه مشابهی با حضور اپیک گیمز و اپل برگزار شده بود که در جریان آن، «تیم کوک»، مدیرعامل اپل، برای اولین‌بار در دادگاه حضور پیدا کرد. در جریان این پرونده، قاضی فدرال استدلال‌های Epic را رد کرد و به نفع انحصار اپ استور رأی داد. البته دادگاه جدید تفاوت‌هایی دارد که می‌تواند شانس پیروزی اپیک را افزایش دهد. به عنوان مثال، رأی نهایی این پرونده به‌جای یک قاضی، توسط هیئت منصفه تصمیم‌گیری می‌شود.

انتظار می‌رود «ساندار پیچای»، مدیرعامل گوگل و «تیم سویینی»، مدیرعامل اپیک، در این دادگاه حضور داشته باشند و شاهد افشای اسناد و اطلاعات بسیار زیادی باشیم.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • noisymind
    noisymind | ۱۵ آبان ۱۴۰۲

    اندورید دوستان پارسال سر شکایت اپیک از اپل خیلی خوشحال بودن و کلی سر و صدا راه انداخته بودن!! الان همشون غیب شدن!!

مطالب پیشنهادی