ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مایکروسافت
مالی و سرمایه گذاری

قیمت سهام مایکروسافت پس از کنفرانس توسعه‌دهندگان OpenAI رکورد تاریخ خود را شکست

سهام مایکروسافت برای هشتمین روز متوالی رشد کرده است؛ شاهکاری که از ژانویه 2021 تاکنون صورت نگرفته بود.

سهام مایکروسافت با خوش‌بینی نسبت به اخبار هوش مصنوعی جدید OpenAI، معاملات روز سه‌شنبه را با قیمت 360.53 دلار به پایان رساند تا رکورد بالاترین قیمت خود را بشکند. بااین‌وجود، غول سازنده نرم‌افزار مستقر در ردموند اکنون ارزش بازاری در حدود 2.68 تریلیون دلار دارد.

براساس گزارش CNBC، در جریان رویدادی در سان‌فرانسیسکو، OpenAI به‌عنوان شریک استراتژیک مایکروسافت درزمینه هوش مصنوعی از برنامه‌هایی مانند کاهش قیمت و همچنین امکان ساخت نسخه‌های سفارشی ChatGPT خبر داد. مدیرعامل مایکروسافت، «ساتیا نادلا» نیز در این رویداد حضور داشت و به توسعه‌دهندگانی که با ابزار OpenAI اپلیکیشن می‌سازند، گفت که می‌توانند با استقرار نرم‌افزار خود در زیرساخت ابری Azure به‌سرعت وارد بازار شوند.

همین موضوع باعث شد که سهام مایکروسافت برای هشتمین روز متوالی رشد کند؛ اتفاقی که از ژانویه 2021 تاکنون صورت نگرفته بود.

مایکروسافت 13 میلیارد دلار در OpenAI سرمایه‌گذاری کرده است و مجوز انحصاری مدل زبانی بزرگ GPT-4 را در اختیار دارد. هفته گذشته این شرکت یک افزونه هوش مصنوعی برای مشترکان آفیس و دستیار هوش مصنوعی Copilot را برای کاربران ویندوز 11 ارائه کرد که هر دو بر مدل‌های OpenAI متکی هستند.

نظر تحلیلگران درباره ارتباط استراتژیک مایکروسافت و OpenAI

تحلیلگران شرکت مالی UBS در یادداشتی درباره مایکر‌وسافت و OpenAI نوشته‌اند:

«هر چیزی که برای OpenAI مفید است، از نظر ما برای Azure نیز مفید است. اگر OpenAI از توسعه‌دهندگان نرم‌افزار می‌خواهد که با استفاده از مدل ChatGPT/GPT-4 برنامه‌هایی را بسازند، قیمت‌ها را پایین بیاورند و عملکرد مدل خود را بهبود بخشند، این اتفاق می‌تواند باعث مصرف بیشتر Azure توسط OpenAI شود و یک امتیاز مثبت برای مایکروسافت باشد.»

تحلیلگران شرکت Oppenheimer نیز اعتقاد دارند که تغییر قیمت اعلام‌شده از سوی OpenAI نشان می‌دهد که این شرکت مستقر در سان‌فرانسیسکو، رهبر دسته‌بندی خود، یعنی هوش مصنوعی محسوب می‌شود. آن‌ها در تحلیل خود نوشته‌اند که موفقیت OpenAI برای مایکروسافت نیز تأثیرات مثبت متقابلی خواهد داشت.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی