ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

خرید بینگ
مالی و سرمایه گذاری

جزئیات بیشتری از مذاکرات مایکروسافت و اپل بر سر خرید بینگ فاش شد

ظاهرا مایکروسافت حداقل در هفت مورد مختلف از اپل خواسته تا بینگ را به موتور جستجوی پیش‌فرض خود تبدیل کند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۶ اسفند ۱۴۰۲ | ۱۱:۰۰

بلومبرگ چند ماه قبل گفته بود که مایکروسافت سال 2020 در حال مذاکره با اپل بوده تا بینگ را به آن بفروشد. حالا در پرونده‌های دادگاهی که این هفته فاش شده، جزئیات بیشتری از مذاکرات بین اپل و مایکروسافت بر سر خرید بینگ اطلاع‌رسانی شده است.

براساس گزارش CNBC، این اسناد به‌عنوان بخشی از شکایت وزارت دادگستری ایالات متحده از گوگل با ادعای انحصاری این شرکت در صنعت موتور جستجو فاش شده است. در این اسناد، غول موتور جستجو استدلال کرده که رابطه بین مایکروسافت و اپل دلیلی بر این حقیقت است که گوگل در بازار جستجو واقعاً «رقیب» دارد.

دلایل عدم خرید بینگ توسط اپل

براساس پرونده‌های گوگل، مایکروسافت حداقل در هفت مورد مختلف (سال‌های 2009، 2013، 2015، 2016، 2018 و 2020) از اپل خواسته تا بینگ را به موتور جستجوی پیش‌فرض خود تبدیل کند. ظاهرا هر بار نیز مذاکرات آن‌ها به دلیل کیفیت جستجوی بینگ به نتیجه نرسیده است.

گوگل همچنین در این پرونده‌ها اشاره کرده است که مایکروسافت سال 2018 با اپل تماس گرفته تا بهبودهایی که در زمینه کیفیت جستجوی بینگ ایجاد کرده بود را به آن‌ها اعلام کند. به گفته گوگل، هدف مایکروسافت از این مذاکرات این بود که «بینگ را به اپل بفروشد یا یک سرمایه‌گذاری مشترک مربوط به آن انجام دهد.»

در این پرونده همچنین نظرات «ادی کیو»، رئیس خدمات اپل نیز وجود دارد:

«کیفیت موتور جستجوی مایکروسافت، سرمایه‌گذاری آن‌ها در جستجو، هیچ موضوعی قابل‌توجهی درباره آن‌ها وجود نداشت. همه‌چیز پایین‌تر از حد خود بود، بنابراین کیفیت جستجو به خودی خود خوب نبود. در مقایسه با گوگل یا کاری که خود مایکروسافت می‌توانست انجام دهد، آن‌ها در هیچ سطحی سرمایه‌گذاری نمی‌کردند. و سازمان تبلیغاتی و نحوه درآمدزایی آن‌ها نیز چندان خوب نبود.»

در حال حاضر، گوگل و اپل شراکت پرسودی دارند که از طریق آن، گوگل میلیاردها دلار به اپل پرداخت می‌کند تا به موتو جستجوی پیش‌فرض پلتفرم‌های آن تبدیل شود. تاکنون در گزارش‌های متعددی به این موضوع اشاره شده است که درآمد حاصل از معامله با گوگل، یکی از مهم‌ترین دلایلی بوده که اپل علاقه‌ای به مذاکره برای خرید بینگ نداشته است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی