ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نیویورک تایمز
مالی و سرمایه گذاری

نیویورک تایمز از OpenAI و مایکروسافت به دلیل استفاده غیرقانونی از مطالبش شکایت کرد

این نشریه ادعا می‌کند که غول‌های فناوری برای آموزش و ساخت مدل‌های هوش مصنوعی خود به‌طور غیرقانونی از میلیون‌ها مقاله آن استفاده کرده‌اند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۷ دی ۱۴۰۲ | ۱۰:۰۰

نیویورک تایمز به‌دلیل نقض قوانین کپی‌رایت از OpenAI و مایکروسافت شکایت کرده است. این نشریه ادعا می‌کند که غول‌های فناوری برای آموزش و ساخت مدل‌های هوش مصنوعی خود به‌طور غیرقانونی از میلیون‌ها مقاله آن استفاده کرده‌اند.

نیویورک تایمز در شکایت خود مدعی‌شده که مدل‌های زبان بزرگ OpenAI و مایکروسافت که به ChatGPT و Copilot قدرت می‌دهند، «می‌توانند خروجی‌هایی را تولید کنند که محتوای تایمز را کلمه به کلمه بازگو می‌کند، به‌صورت مشابهی آن‌ها را خلاصه می‌کند و سبک بیان تایمز را نیز تقلید می‌کند.» طبق ادعای تایمز، این امر رابطه آن با خوانندگان خود را تضعیف می‌کند و همچنین این نشریه را از «سرویس‌های اشتراکی، مجوزها، تبلیغات و درآمد وابسته» محروم می‌کند.

در شکایت نیویورک تایمز همچنین استدلال شده که این مدل‌های هوش مصنوعی با آسیب‌رساندن به توانایی رسانه‌های خبری، روزنامه‌نگاری حرفه‌ای را تهدید می‌کنند. در بخشی از آن آمده است:

«متهمان از طریق بینگ چت مایکروسافت [که اخیراً به Copilot تغییر نام داده است] و ChatGPT به دنبال آن هستند تا بدون اجازه یا پرداخت هزینه‌ای، از سرمایه‌گذاری هنگفت تایمز در صنعت روزنامه‌نگاری، برای ساخت محصولات جایگزین استفاده کنند.»

تایمز همچنین در شکایت خود ادعا می‌کند که مدل‌های هوش مصنوعی آموزش‌دیده براساس محتوای این نشریه، برای مایکروسافت و OpenAI «بسیار پرسود» بوده است. این نشریه ادعا می‌کند که ماه‌ها در تلاش بوده تا با هر دو شرکت مذاکره کند، اما همچنان نتوانسته به راه‌حلی دست پیدا کند.

در همین حال، «لیندزی هلد»، سخنگوی OpenAI در بیانیه‌ای به The Verge گفت:

«ما به حقوق سازندگان و صاحبان محتوا احترام می‌گذاریم و به همکاری با آن‌ها تعهد داریم تا اطمینان حاصل کنیم که از فناوری هوش مصنوعی و مدل‌های درآمدی جدید بهره مند می‌شوند. تاکنون گفتگوهای مداوم و سازنده‌ای با نیویورک تایمز داشته‌ایم و از این شکایت شگفت زده و ناامید شده‌ایم. ما امیدواریم که مانند بسیاری از ناشران دیگر، راه سودمندی برای همکاری با یکدیگر پیدا کنیم.»

نیویورک تایمز در شکایت خود از دادگاه درخواست کرده است که دستوری برای توقف آموزش مدل‌های هوش مصنوعی OpenAI و مایکروسافت براساس محتوای آن صادر کند و همچنین کارهای تایمز از مجموعه داده‌های هر دو شرکت حذف شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی