ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

انویدیا
مالی و سرمایه گذاری

انویدیا به‌لطف محبوبیت هوش مصنوعی، درحال تبدیل‌شدن به یک شرکت تریلیون دلاری است

ارزش بازار این شرکت به‌تازگی حدود 184 میلیارد دلار افزایش پیدا کرده و به حدود 960 میلیارد دلار رسیده است.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۶ خرداد ۱۴۰۲ | ۱۳:۳۰

انویدیا به‌دنبال پیش‌بینی فروش خیره‌کننده و افزایش تقاضا برای پردازنده‌های هوش مصنوعی خود، در مسیر تبدیل‌شدن به اولین شرکت یک تریلیون دلاری سازنده تراشه قرار دارد. سهام انویدیا صبح روز پنجشنبه پس از اعلام پیش‌بینی فروش 22 میلیارد دلاری برای سه‌ماهه آینده، 24 درصد افزایش پیدا کرد که از برآوردهای وال استریت بیش از 50 درصد بیشتر است.

با وجود پیش‌بینی ارائه‌شده توسط انویدیا، ارزش بازار این شرکت حدود 184 میلیارد دلار افزایش پیدا کرد و در زمان نوشتن این خبر، به حدود 960 میلیارد دلار رسیده (تصویر زیر) که این میزان از کل ارزش اینتل یا کوالکام بیشتر است. براساس گزارش بلومبرگ، این افزایش باورنکردنی، قابل‌توجه‌ترین سود یک‌روزه یک سهام در ایالات‌متحده محسوب می‌شود.

انویدیا در مسیر تبدیل‌شدن به یک شرکت تریلیون دلاری

انویدیا با ارزش بازار فعلی خود، درحال اضافه‌شدن به لیست شرکت‌های تریلیون دلاری است که شامل شرکت‌هایی ازجمله اپل، مایکروسافت، آلفابت، آمازون و آرامکو عربستان می‌شود.

موفقیت‌های اخیر انویدیا به تقاضای سرسام‌آور فناوری‌های پیشرفته در صنایع مختلف نسبت داده می‌شود. پردازنده H100 این شرکت با تقاضای بسیار زیادی از سوی شرکت‌های بزرگ فناوری و استارتاپ‌های هوش مصنوعی مانند OpenAI و Anthropic مواجه شده است.

بااین‌وجود، هیاهو پیرامون هوش مصنوعی فقط باعث موفقیت انویدیا نشده؛ سهام AMD، شرکتی که برای هوش مصنوعی تراشه‌های تخصصی خود را تولید می‌کند نیز 8 درصد افزایش پیدا کرده است. مایکروسافت و گوگل نیز به‌نوبه‌خود شاهد افزایش ارزش سهام بوده‌اند. بااین‌حال تمام شرکت‌ها از محبوبیت این روزهای هوش مصنوعی سود نبرده‌اند و سهام اینتل به‌دلیل عقب‌افتادن از این حوزه 5 درصد سقوط کرده است.

«جنسن هوانگ»، مدیرعامل انویدیا، تأکید می‌کند که این شرکت با وجود 15 سرمایه‌گذاری مداوم و توسعه تولیدات خود، در موقعیت خوبی برای انقلاب هوش مصنوعی قرار دارد. او می‌گوید: «با تبدیل‌شدن هوش مصنوعی مولد به ظرفیت کار اصلی اکثر مراکز داده جهان، اکنون مشخص شده است که بودجه یک مرکز داده به‌طور چشمگیری به‌سمت محاسبات تسریع‌شده تغییر خواهد کرد.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی