ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

انویدیا
مالی و سرمایه گذاری

ارزش بازار انویدیا به‌لطف تراشه‌های هوش مصنوعی، از آمازون پیشی گرفت

روز گذشته ارزش هر سهم انویدیا 721.28 دلار بسته شد. بااین‌حساب، ارزش بازار این شرکت به 1.78 تریلیون دلار رسید.

تینا پورشاهید
نوشته شده توسط تینا پورشاهید | ۲۵ بهمن ۱۴۰۲ | ۱۰:۰۰

با افزایش تقاضا برای تراشه‌هایی که می‌توانند هوش مصنوعی پیشرفته را اجرایی کنند و با افزایش توجه سرمایه‌گذاران به شرکت‌هایی که روی توسعه تراشه‌های هوش مصنوعی کار می‌کنند، ارزش بازار انویدیا برای اولین‌بار از سال 2002 از آمازون پیشی گرفت.

روز گذشته ارزش هر سهم انویدیا 721.28 دلار به‌ازای هر سهم بسته شد که بااین‌حساب ارزش بازار این شرکت به 1.78 تریلیون دلار رسید و از ارزش بازار 1.75 تریلیون دلاری آمازون عبور کرد. گفتنی است انویدیا روز دوشنبه نیز برای ساعاتی از آمازون پیشی گرفت، اما این اولین‌بار از سال 2002 است که ارزش انویدیا پس از بسته‌شدن بازار از ارزش آمازون بیشتر می‌شود.

ارزش بازار انویدیا برای اولین‌بار طی 22 سال گذشته، از آمازون پیشی گرفت

سهام انویدیا در 12 ماه گذشته بیش از 246 درصد افزایش یافته است. با افزایش تقاضا برای تراشه‌های هوش مصنوعی سرور، این شرکت توانسته رشد چشمگیری داشته باشد. انویدیا درآمد سه‌ماهه خود را در 21 فوریه گزارش می‌دهد. تحلیلگران رشد 118 درصد سالانه را برای این شرکت پیش‌بینی می‌کنند.

البته گفتنی است که آمازون نیز در بازار می‌تازد. گزارش درآمد این شرکت در اول فوریه نشان می‌دهد که پس از اخراج 27 هزار کارمند، آمازون توانسته است با مهار هزینه‌ها، به موفقیت‌های مالی دست پیدا کند. ارزش سهام آمازون در 12 ماه گذشته حدود 78 درصد افزایش یافته است.

بااین‌حال، وضعیت فعلی نشان می‌دهد که در بین باارزش‌ترین شرکت‌های جهان، تغییراتی درحال وقوع است. برای مثال، در ماه ژانویه، مایکروسافت با پیشی‌گرفتن از اپل، به باارزش‌ترین شرکت ایالات‌متحده از نظر ارزش بازار تبدیل شد. چند روز قبل نیز ارزش شرکت تراشه‌ساز آمریکایی انویدیا با کل بازار سهام چین برابری کرد. ارزش بازار انویدیا، غول تراشه‌ساز آمریکایی نیز به‌لطف هوش مصنوعی، از ابتدای سال 2023 تقریبا چهار برابر شده است.

گزارش مالی انویدیا از رشد 101 درصدی درآمد این شرکت در فصل سوم 2023 و رشد 206 درصدی درآمد در سه‌ماهه چهارم سال گذشته میلادی خبر می‌دهد. «مایکل هارنت»، استراتژیست ارشد سرمایه‌گذاری بانک آمریکا می‌گوید ارزش انویدیا طی دو ماه گذشته با رشد 600 میلیارد دلاری، به 1.7 تریلیون دلار رسیده که برابر با ارزش کل بازار سهام چین در بورس هنگ‌کنگ است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی