ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مالی و سرمایه گذاری

بلومبرگ: OpenAI با جذب سرمایه جدید، یک استارتاپ 100 میلیارد دلاری می‌شود

اگر این معامله مطابق با برنامه پیش برود، OpenAI پس از اسپیس ایکس به باارزش‌ترین استارتاپ ایالات متحده تبدیل خواهد شد.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲ دی ۱۴۰۲ | ۰۹:۳۰

OpenAI ظاهراً درحال انجام مذاکرات اولیه برای دریافت دور جدیدی از سرمایه است که ارزش این شرکت را حداقل به 100 میلیارد دلار می‌رساند. با این معامله، سازنده ChatGPT به یکی از باارزش‌ترین استارتاپ‌های جهان تبدیل خواهد شد.

بلومبرگ به نقل از منابع خود گزارش می‌دهد که سرمایه‌گذاران هم‌اکنون درحال انجام بحث‌های مقدماتی با OpenAI هستند. بااین‌وجود، جزئیاتی مانند شرایط، ارزش‌گذاری و زمان انجام این سرمایه‌گذاری هنوز نهایی نشده است. براساس داده‌های CBInsights، اگر این سرمایه‌گذاری طبق برنامه انجام شود، OpenAI پس از شرکت اکتشافات فضایی ایلان ماسک، یعنی اسپیس‌ایکس، به دومین استارتاپ باارزش ایالات‌متحده تبدیل خواهد شد.

درهمین‌حال، OpenAI قرار است در اوایل ژانویه یک پیشنهاد مناقصه جداگانه را تکمیل کند که به کارمندان آن اجازه می‌دهد که با ارزش‌گذاری 86 میلیارد دلاری شرکت بتوانند سهام خود را بفروشند. همچنین این استارتاپ ظاهراً مذاکراتی را برای جمع‌آوری بودجه بین 8 تا 10 میلیارد دلاری از شرکت مستقر در ابوظبی G42 انجام داده است.

سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده روی OpenAI و صنعت هوش مصنوعی

فناوری هوش مصنوعی از سال گذشته و پس از انتشار چت‌بات ChatGPT که می‌تواند براساس درخواست کاربران کارهای زیادی انجام دهد، موردتوجه زیادی قرار گرفت. OpenAI خیلی سریع توانست به یکی از مهم‌ترین استارتاپ‌های «سیلیکون ولی» تبدیل شود و تا به امروز 13 میلیارد دلار از مایکروسافت دریافت کرده است.

همچنین دو شرکت آمازون و آلفابت نیز از آن زمان تاکنون میلیاردها دلار روی یکی از رقبای OpenAI، یعنی Anthropic سرمایه‌گذاری کرده‌اند. Salesforce نیز روی Hugging Face سرمایه‌گذاری کرده که ارزش آن 4.5 میلیارد دلار ارزیابی شده است. انویدیا نیز که تأمین‌کننده بسیاری از چیپ‌های هوش مصنوعی است، اوایل این ماه میلادی گفته بود که در سال 2023 سرمایه‌گذاری زیادی روی هوش مصنوعی کرده است.

پس از اینکه هیئت‌مدیره OpenAI در یک تصمیم ناگهانی، اوایل ماه گذشته میلادی «سم آلتمن»، مدیرعامل شرکت را اخراج کرد، آینده این شرکت برای مدت کوتاهی نامشخص به‌نظر می‌رسید. اما پس از پنج روز، آلتمن به جایگاه خود بازگشت و هیئت‌مدیره جدیدی برای شرکت اعلام شد و اکنون با وجود این گزارش، می‌توان گفت که OpenAI همچنان درحال پیشرفت در حوزه خود است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی