ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کوالکام
مالی و سرمایه گذاری

کوالکام با پرداخت 75 میلیون دلار به شکایت مربوط به اپل پایان می‌دهد

این شکایت از سوی سهامداران کوالکام علیه این شرکت به‌دلیل عدم شفافیت در زمینه ارائه مجوز پتنت‌ها ثبت شده است.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۰:۳۰

کوالکام با پرداخت 75 میلیون دلار برای حل‌وفصل یک شکایت از سوی سهامداران خود موافقت کرده است. در شکایت مذکور ادعاشده که شرکت، سهامداران را در مورد نحوه عملکرد خود در زمینه ارائه پتنت‌های استاندارد به سایر رقبا گمراه کرده و همین موضوع باعث‌شده تا قیمت سهام آن به‌طور مصنوعی بالا برود.

براساس گزارش ورج، ناسازگاری سهامداران کو‌الکام با آن به عدم شفاف‌سازی این شرکت در مورد مجوز پتنت‌های خود بوده است. در آن زمان، کوالکام از ارائه مجوز پتنت‌های ضروری استاندارد به رقبای خاص خودداری می‌کرد و در برخی موارد نیز دیگران را برای دریافت مجوز مجبور به خرید تراشه‌های خود می‌کرد.

شکایت اپل و رگولاتوری‌ها از کوالکام

اپل، کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده و رگولاتورهای دیگری به دنبال این اقدام از کوالکام شکایت کردند. در این شکایت‌ها ادعاشده که کو‌الکام با ارتباط‌دادن مذاکره برای پتنت‌های ضروری به مواردی مانند خرید تراشه‌های آن، رفتار تجاری ناعادلانه‌ای داشته است.

کوالکام تا حد زیادی پیروز این نبردها بوده است و شکایت‌های اپل به تسویه‌حساب ختم شد و اقدامات رگولاتورهای تا حد زیادی لغو شدند.

حالا به‌دنبال تمام این قضایا، سهامداران کو‌الکام در شکایت خود می‌گویند که قیمت سهام این شرکت در نتیجه این اتفاقات افزایش یافته است، بنابراین ادعای آن‌ها مبنی بر اینکه کوالکام به‌طور مصنوعی قیمت سهام خود را افزایش داده بود، بسیار متزلزل به‌نظر می‌رسد. آن‌ها پرداخت غرامت 75 میلیون دلاری را نتیجه خوبی بر این پرونده می‌دانند.

البته یک قاضی هنوز باید شرایط حل‌و‌فصل این پرونده را تأیید کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی