ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

لی جائه یونگ
مالی و سرمایه گذاری

رئیس هیئت‌مدیره سامسونگ از اتهام دستکاری در سهام و کلاهبرداری تبرئه شد

دادگاه کره جنوبی رأی به بی‌گناهی «جی وای لی»، رئیس هیئت‌مدیره سامسونگ الکترونیکس داد. او به چندین مورد کلاهبرداری متهم شده بود.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۱۶ بهمن ۱۴۰۲ | ۱۸:۳۰

دادگاه کره جنوبی اعلام کرد «جی وای لی» (Jay Y. Lee)، رئیس هیئت‌مدیره سامسونگ الکترونیکس، از اتهامات قدیمی خود تبرئه شده است. در سال 2015، دادستان‌ها خواستار محکومیت لی به‌مدت پنج سال زندان و جریمه 375 هزار دلاری شدند؛ او به نقض قانون بازار سرمایه، کلاهبرداری و دستکاری سهام در ارتباط با ادغام 8 میلیارد دلاری شرکت‌های وابسته سامسونگ متهم بود. دادستان‌های کره جنوبی ادعا کردند که این ادغام به لی کمک می‌کرد تا کنترل خود بر غول فناوری کره‌ای را حفظ کند.

براساس گزارش The Financial Times، مشکلات حقوقی رئیس سامسونگ ظاهراً برطرف شده و دادگاه او را از اتهامات دستکاری سهام و کلاهبرداری تبرئه کرده است. دادستان‌ها به‌دنبال مجازات پنج سال زندان برای او بودند. آن‌ها لی را متهم کردند که قیمت سهام دو شرکت تابعه سامسونگ را دستکاری کرده است تا راه را برای ادغام این کسب‌وکارها هموار کند؛ از این طریق قدرت او تحکیم می‌شد. لی همچنین متهم به دست‌داشتن در یک کلاهبرداری 3.9 میلیارد دلاری در شرکت سامسونگ بیولوژیکس، واحد زیست‌دارویی سامسونگ بود. بااین‌حال، دادگاه مرکزی سئول رأی به بی‌گناهی او داده است.

جی وای لی، رئیس اجرایی سامسونگ

اتهامات رئیس سامسونگ و تبرئه‌شدن او

جی وای لی که اسم اصلی او «لی جائه-یونگ» (Lee Jae-Yong) است، این اتهامات را رد کرده و گفته که فرایندهای ادغام و حسابداری بخشی از فعالیت‌های عادی مدیریت شرکت است. لی همچنین گفته که او هرگز منفعت شخصی درمورد این ادغام نداشته و هرگز سعی نکرده است که به سایر سهامداران آسیب برساند تا سهام خود را در شرکت‌های وابسته سامسونگ افزایش دهد.

لی همچنین در سال 2017 به‌دلیل رشوه‌دادن به مقامات دولتی به پنج سال زندان محکوم شد. او پس از یک سال بازداشت، آزاد شد، اما دادگاه عالی کره جنوبی این تصمیم را لغو کرد و دستور داد که این پرونده دوباره بررسی شود. در این پرونده «پارک گئون هی»، رئیس‌جمهور سابق کره جنوبی نیز محکوم شد.

در سال 2022، لی توسط «یون سوک یول»، رئیس‌جمهور فعلی کره جنوبی، مورد عفو قرار گرفت؛ ظاهراً برای اینکه بتواند به کشورش برای غلبه بر بحران اقتصادی کمک کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی