ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اسپاتیفای
مالی و سرمایه گذاری

اسپاتیفای با اشاره به قوانین جدید اپ استور، اپل را به اخاذی متهم کرد

به گفته اسپاتیفای، کارمزدهای جدید اپل می‌تواند به توسعه‌دهندگان آسیب وارد کند؛ به‌خصوص اگر اپلیکیشن آن‌ها به‌صورت رایگان ارائه شده باشد.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۷ بهمن ۱۴۰۲ | ۰۹:۳۰

اسپاتیفای که در طول چند سال گذشته یکی از بزرگ‌ترین منتقدان اپل بوده است، می‌گوید که برنامه جدید این شرکت برای پیروی از قوانین اتحادیه اروپا «یک نمایش کاملاً مسخره است.» این شرکت با انتشار پست جدیدی در وبلاگ خود، از تغییرات جدید اپل به‌عنوان نوعی «اخاذی» یاد کرده است و می‌گوید که اپل همچنان تلاش می‌کند تا توسعه‌دهندگان را مجبور به استفاده از اپ استور کند.

اپل روز گذشته کارمزد جدیدی با عنوان «Core Technology Fee» را معرفی کرد که به موجب آن، توسعه‌دهندگانی که از استورهای اپلیکیشن شخص ثالث استفاده می‌کنند، پس از یک میلیون دانلود اپلیکیشن آن‌ها، باید به‌ازای هر بار نصب اضافی 0.50 یورو پرداخت کنند. حالا اسپاتیفای از این سیاست جدید انتقاد کرده است و ادعا دارد که این کارمزد می‌تواند به توسعه‌دهندگان آسیب وارد کند؛ به‌خصوص اگر اپلیکیشن آن‌ها به‌صورت رایگان ارائه شده باشد.

در پست وبلاگ اسپاتیفای درباره تغییرات اپل نوشته شده است:

«براساس تحقیق ما از پیشنهاد اپل، یک توسعه‌دهنده حتی زمانی که کاربری اپلیکیشن را دانلود کند، هرگز از آن استفاده نکرده و فراموش کرده باشد که آن را حذف کند نیز باید این هزینه را پرداخت کند.»

غول حوزه استریم موسیقی همچنین به کمیسیون 17 درصدی استفاده از سیستم‌های پرداخت شخص ثالث نیز اشاره کرده است. بااین‌وجود، هرچند اسپاتیفای گفته بود که امکان پرداخت درون برنامه‌ای را برای کاربران اروپایی آیفون فراهم خواهد کرد، اما درحال‌حاضر با وجود انتقادات این پست، انجام آن بعید به‌نظر می‌رسد.

«دنیل اِک»، مدیرعامل اسپاتیفای نیز در ایکس پست جدیدی را منتشر کرده است:

«با وجود اینکه پایگاه کاربران موجود ما در اتحادیه اروپا حدود 100 میلیون است، این مالیات جدید که بر دانلودها و به‌روزرسانی‌ها تأثیرگذار است، می‌تواند هزینه‌های جذب مشتری ما را افزایش دهد و به‌طور بالقوه آن‌ها را 10 برابر کند.»

پاسخ اپل به انتقادات اسپاتیفای

درمقابل، «فرد ساینز»، سخنگوی اپل، به The Verge اعلام کرده که غول فناوری از موفقیت تمام توسعه‌دهندگان مانند اسپاتیفای خوشحال است:

«تغییراتی که ما برای برنامه‌ها در اتحادیه اروپا اعلام کرده‌ایم، با گزینه‌های جدیدی برای انتشار برنامه‌های iOS و پردازش پرداخت‌ها، به توسعه‌دهندگان امکان انتخاب را می‌دهد. هر توسعه‌دهنده‌ای می‌تواند استفاده از شرایط فعلی را نیز انتخاب کند و تحت شرایط جدید، بیش از 99 درصد از توسعه‌دهندگان به همان اندازه یا کمتر به اپل هزینه‌ای پرداخت می‌کنند.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی