ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تسلا
مالی و سرمایه گذاری

گزارش مالی فصل پایانی 2023 تسلا منتشر شد؛ احتمال کاهش فروش خودروهای برقی در سال 2024

تسلا با چالش‌های پیچیده‌ای از جمله کاهش حاشیه سود، کاهش فروش و رقابت بیشتر در ایالات متحده و خارج از آن مواجه است.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۵ بهمن ۱۴۰۲ | ۱۴:۳۰

تسلا سود 7.9 میلیارد دلاری از درآمد 25.2 میلیارد دلاری را برای سه ماهه چهارم سال 2023 گزارش کرده است. با وجود این ارقام، درآمد غول خودروسازی نسبت به زمان مشابه در سال گذشته (24.3 میلیارد دلار) نزدیک به 4 درصد افزایش یافته است.

براساس گزارش مالی تسلا‌ برای سه ماهه چهارم سال 2023، حاشیه سود این شرکت نیز اندک بهبودی داشته اما همچنان نسبت به سال گذشته کاهش یافته است. غول خودروسازی حاشیه سود 8.2 درصدی را گزارش کرده است که نسبت به 7.6 درصد در سه ماهه قبل کمی افزایش یافته اما نسبت به 16 درصد سال گذشته کاهش یافته است. تسلا در زمینه حاشیه سود تاکنون آمار باورنکردنی را گزارش کرده است و این میزان حتی گاهی اوقات به 20 درصد نیز می‌رسد، اما کاهش قیمت برخی محصولات باعث‌شده تا حاشیه سود آن نیز کاهش پیدا کند.

رقابت تسلا با شرکت چینی BYD

در همین حال، تسلا با چالش دیگری نیز مواجه شده و جایگاه خود به‌عنوان برترین تولیدکننده خودروهای برقی در جهان را در حال از دست دادن به شرکت چینی BYD است. این شرکت چینی اعلام کرده که در سال گذشته میلادی 3.02 میلیون خودروی برقی تولید کرده، در حالی که این میزان برای تسلا 1.81 میلیون خودرو اعلام شده است. البته ارقام BYD شامل 1.6 میلیون خودروی برقی با باتری و 1.4 میلیون خودروی هیبریدی می‌شود، بنابراین تسلا همچنان می‌تواند ادعا کند که برترین تولیدکننده خودروهای برقی خالص است.

ساعاتی پیش از انتشار گزارش مالی تسلا، رویترز در گزارشی گفته بود که این شرکت متعلق به «ایلان ماسک»، قصد دارد تولید یک خودروی کراس‌اوور یا نیمه‌شاسی جمع‌و‌جور کاملاً جدیدی را در اواسط سال 2025 آغاز کند. ظاهراً این شرکت از تأمین‌کنندگان خود دعوت کرده تا در مناقصه این خودرو شرکت کنند و پیش‌بینی می‌کند که هر هفته 10 هزار خودرو تولید کند. براساس شایعات، این دستگاه می‌تواند خودرو 25 هزار دلاری تسلا برای مصرف‌کنندگان بازار انبوه باشد.

در نهایت، تسلا پیش‌بینی کرده که نرخ رشد آن در سال 2024 «ممکن است به‌طور قابل‌توجهی کمتر» از سال 2023 باشد، زیرا برای عرضه نسل بعدی خودروهای خود تلاش می‌کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی