ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مایکروسافت OpenAI
مالی و سرمایه گذاری

رگولاتورهای بریتانیا و آمریکا سرمایه‌گذاری مایکروسافت در OpenAI را زیر ذره‌بین می‌برند

رگولاتورهای بریتانیا و آمریکا تحقیقاتی مقدماتی را شروع کرده‌اند تا سرمایه‌گذاری سنگین مایکروسافت در OpenAI را از نظر رقابتی بررسی کنند.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۱۸ آذر ۱۴۰۲ | ۱۰:۳۰

رگولاتورهای رقابت در بریتانیا و آمریکا درحال بررسی سرمایه‌گذاری چند‌میلیارد دلاری مایکروسافت در شرکت OpenAI، سازنده ChatGPT هستند. به‌نظر می‌رسد که اتفاقات اخیر OpenAI توجه رگولاتورها را به این شرکت جلب کرده است و آن‌ها می‌خواهند مطمئن شوند که بازار بحث‌برانگیز هوش مصنوعی تحت سلطه شرکت‌های بزرگ قرار نمی‌گیرد.

ابتدا سازمان رقابت و بازار بریتانیا (CMA) در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که فرایند گردآوری اطلاعات درباره سرمایه‌گذاری مایکروسافت در OpenAI را آغاز کرده است. این فرایند آغازگر تحقیقاتی رسمی خواهد بود که احتمالاً در سال آینده میلادی دراین‌باره صورت می‌گیرد.

در ادامه منابع آگاه مدعی شدند که کمیسیون تجارت فدرال آمریکا (FTC) هم به‌دنبال بررسی سرمایه‌گذاری مایکروسافت در شرکت سازنده ChatGPT است. البته در ایالات‌متحده نیز هنوز تحقیقاتی به‌صورت رسمی در این رابطه شروع نشده است.

CMA می‌گوید از این دو شرکت و سایر افراد مایل به مشارکت در تحقیقات، ازجمله رقبا و مصرف‌کنندگان، خواسته است که تا تاریخ 3 ژانویه درباره این سرمایه‌گذاری نظر خود را اعلام کنند.

واکنش مایکروسافت و OpenAI به تحقیقات رگولاتوری

«برد اسمیت»، رئیس مایکروسافت، در بیانیه‌ای دراین‌خصوص اعلام کرد که سرمایه‌گذاری آن‌ها در OpenAI بسیار متفاوت از خرید یک شرکت است.

OpenAI نیز در بیانیه‌ای گفت: «همکاری ما با مایکروسافت این امکان را به ما می‌دهد که تحقیقات خود را دنبال کنیم و ابزارهای هوش مصنوعی ایمن و سودمند را برای همگان توسعه دهیم و درعین‌حال مستقل بمانیم و با حفظ رقابت فعالیت کنیم.»

پس از بازگشت «سم آلتمن» به‌عنوان مدیرعامل به OpenAI، این شرکت از حضور مایکروسافت به‌عنوان ناظر در هیئت‌مدیره نیز خبر داد. حالا سازنده ChatGPT تأکید کرده که این نقش نظارتی که فاقد حق رأی است، به آن‌ها امکان کنترل فعالیت‌های OpenAI را نمی‌دهد.

درخصوص تحقیقات FTC درباره این سرمایه‌گذاری، گفته می‌شود که پرس‌وجوها فعلاً مقدماتی است، اما این کمیسیون به ارزیابی شرایط می‌پردازد و بررسی خواهد کرد که چه گزینه‌هایی پیش روی آن‌ها قرار دارد.

گفته می‌شود که مایکروسافت حدود 13 میلیارد دلار در OpenAI سرمایه‌گذاری کرده و به موجب همین سرمایه‌گذاری موفق شده است تا از مدل‌های هوش مصنوعی آن‌ها در محصولات مختلف خود استفاده کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی