ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ایکس
مالی و سرمایه گذاری

شکایت جدید از ایکس به‌خاطر اخراج کارمندی که مخالف سیاست بازگشت به دفاتر ایلان ماسک بود

«یائو یو»، مهندس نرم‌افزار توییتر، پس از دعوت سایر کارمندان به عدم استعفا پس از اجرای سیاست بازگشت به دفاتر، از کار خود اخراج شد.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۳ مهر ۱۴۰۲ | ۱۰:۳۰

هیئت ملی روابط کار (NLRB) در شکایتی ادعا کرد که شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) با اخراج غیرقانونی یکی از کارمندان خود که از تحمیل سیاست بازگشت به دفاتر توسط «ایلان ماسک» در سال گذشته انتقاد کرده بود، قانون کار را نقض کرده است.

ایلان ماسک در اکتبر سال گذشته اقدام به خرید ایکس کرد که در آن زمان با نام توییتر شناخته می‌شد. او از همان زمان به کارمندان اعلام کرد که به دفاتر برگردند و در صورت عدم پیروی از این دستور، اخراج خواهند شد. بااین‌حال، همان‌طور که بلومبرگ درباره اولین شکایت رسمی NLRB از ایکس توضیح می‌دهد، این شرکت یکی از مهندسین نرم‌افزار خود با نام «یائو یو» را به‌دلیل تلاش او برای سازماندهی کارمندان برای مخالفت با این سیاست اخراج کرده است.

اخراج از ایکس با انتقاد از دستورات ایلان ماسک

پس از اینکه ماسک در نوامبر 2022 به کارمندان توییتر اولتیماتوم داد تا به دفاتر بازگردند، یو از دیگران خواست در پاسخ به این سیاست جدید استعفا نکنند و به ایکس اجازه دهند که آن‌ها را اخراج کند.

ماسک در آن زمان به کارمندان ایکس گفته بود:

«اگر می‌توانید، به‌صورت فیزیکی در دفاتر حضور پیدا کنید و درصورتی‌که حاضر [به این کار] نشدید، استعفای شما پذیرفته می‌شود.»

بااین‌حال، یو پنج روز پس از انتشار یک توییت و نوشتن یک پست در Slack که در آن از سایر کارمندان خواسته بود استعفا نکنند، اخراج شد. NLRB در شکایت خود ادعا می‌کند که ایکس با «مداخله، محدودکردن و اجبار کارمندان» قانون کار فدرال را نقض کرده است. با وجود این شکایت، قرار است در تاریخ 30 ژانویه سال آینده (10 بهمن‌ماه) جلسه دادگاهی تشکیل شود.

تاکنون در شکایت‌های دیگری نیز به اقدامات تلافی‌جویانه ایلان ماسک علیه کارمندان شرکت خود اشاره شده است. در اوایل سال 2023، کارگران تسلا در شهر بوفالو، نیویورک این شرکت را متهم به اخراج آن‌ها به‌دلیل ایجاد یک اتحادیه کردند و هشت کارمند اسپیس‌ایکس نیز در سال 2022 مدعی شدند که به‌دلیل انتقاد از ماسک اخراج شده‌اند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی