ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ایلان ماسک نورالینک
گجت ها

ایلان ماسک تاریخ‌سازی کرد؛ کاشت تراشه نورالینک درون مغز انسان برای اولین‌بار

چندین ماه پس از اعلام خبر جذب داوطلب، حالا اولین انسان در دنیا تراشه مغزی نورالینک را دریافت کرده است.

محمد قریشی
نوشته شده توسط محمد قریشی | ۱۰ بهمن ۱۴۰۲ | ۰۹:۰۰

مدت‌هاست منتظر شروع آزمایش انسانی تراشه مغزی نورالینک هستیم و حالا مدیرعامل این شرکت، یعنی «ایلان ماسک»، از کاشت اولین تراشه نورالینک درون مغز انسان خبر داده است. این خبر موفقیتی بزرگ برای ایلان ماسک و نورالینک محسوب می‌شود.

ایلان ماسک در شبکه اجتماعی ایکس با انتشار پستی، اعلام کرد که روز گذشته اولین انسان تراشه مغزی نورالینک را دریافت کرده است. ظاهراً این عمل موفقیت‌آمیز بوده؛ چرا که به گفته مدیرعامل نورالینک، وضع سلامتی دریافت‌کننده تراشه رو به بهبود است:

«روز گذشته اولین انسان تراشه نورالینک را دریافت کرد و وضع این فرد به‌خوبی درحال بهبود است. نتایج اولیه تشخیص امیدوارکننده نورون اسپایک (Neuron Spike) را نشان می‌دهد.»

کاشت تراشه نورالینک درون مغز انسان

در خردادماه، نورالینک پس از چندین ماه تلاش، بالاخره توانست از سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای آزمایش‌های انسانی خود مجوز دریافت کند. چند هفته بعد از دریافت مجوز، ایلان ماسک اعلام کرد که احتمالاً تراشه مغزی نورالینک در اواخر 2023 درون مغز اولین داوطلب قرار می‌گیرد و حالا با کمی تأخیر این اتفاق رخ داده است.

تراشه نورالینک انسان

چندین ماه پیش و در پاییز، نورالینک شروع به جذب داوطلب برای آزمایش بالینی خود کرد. در آن زمان نورالینک اعلام کرد افرادی که از کوادری پلژی (فلج چهار اندام) ناشی از آسیب نخاع گردنی یا اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS)‌ رنج می‌برند، احتمالاً گزینه‌ای مناسب برای آزمایش‌های بالینی خواهند بود.

به گفته نورالینک، هدف اولیه واسط مغز و رایانه (BCI) این شرکت، دادن توانایی کنترل نشانگر ماوس یا کیبورد تنها از طریق افکار به داوطلبان است. طبق گزارشی که بلومبرگ در آبان‌ماه منتشر کرد، هزاران نفر برای دریافت تراشه مغزی نورالینک اعلام آمادگی کرده بودند؛ بااین‌وجود، افراد کمی برای اولین آزمایش بالینی تراشه مغزی ایلان ماسک انتخاب می‌شوند و روز گذشته هم اولین داوطلب آن را دریافت کرده است.

درحال‌حاضر ایلان ماسک جزئیاتی درباره نحوه جراحی و کاشت تراشه درون مغز انسان منتشر نکرده، بااین‌حال می‌گوید نتایج اولیه تشخیص امیدوارکننده نورون اسپایک را نشان می‌دهد.

کاشت تراشه نورالینک درون مغز انسان یک موفقیت بزرگ برای این شرکت و البته ایلان ماسک محسوب می‌شود. ماسک برنامه‌های زیادی برای نورالینک دارد و نه‌تنها می‌خواهد بیماران را درمان کند، بلکه می‌خواهد برای انسان‌ها تجربه گذشته خود و یا واقعیت‌های مختلف (مانند واقعیت‌های تخیلی) را هم فراهم کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی