ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مایکروسافت
استراتژی رشد

وزارت دادگستری: حل‌و‌فصل پرونده ضدانحصار سال 2001 مایکروسافت راه را برای رشد اپل هموار کرد

به گفته وزارت دادگستری، این موضوع به اپل این فضا را داده تا رشد کند و در نهایت بر صنعت فناوری تسلط پیدا کند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۳ فروردین ۱۴۰۳ | ۱۹:۰۰

اپل روز گذشته با شکایت وزارت دادگستری ایالات‌متحده آمریکا مواجه شد که غول فناوری را به انحصارگرایی در بازار گوشی‌های هوشمند متهم می‌کند. نکته قابل‌توجه اینکه در این شکایت، چندین بار به مایکروسافت و ماجرای پرونده قدیمی آن در سال 2001 نیز اشاره شده است که در آن، ردموندی‌ها یک پرونده ضدانحصار مربوط به ویندوز را حل‌و‌فصل کردند. وزارت دادگستری ادعا می‌کند که این موضوع راه را برای رشد اپل هموار کرده است.

براساس گزارش اینسایدر، دادستان‌هایی که در این پرونده ضدانحصار جدید از اپل شکایت کرده‌اند، می‌گویند که جد پرونده‌های حقوقی ضد انحصار حوزه فناوری (پرونده سال 1998 ایالات متحده علیه مایکروسافت) به اپل این فضا را داده است تا رشد کند و در نهایت بر صنعت فناوری تسلط پیدا کند. با این وجود، می‌توان انتظار داشت که پرونده مایکروسافت در استدلال‌های دولت علیه اپل، نقش برجسته‌ای داشته باشند.

پرونده ضد انحصار مایکروسافت

ادعای اصلی شاکیان پرونده تاریخی مایکروسافت این بود که غول فناوری از طریق سیستم‌عامل‌های خود انحصارگرایی کرده و رقبایی مانند Netscape و اپل را کنار زده است.

این شکایت باعث شد تا مایکروسافت به دو بخش سیستم عامل و تولید نرم‌افزار تقسیم شود. در سال 2001 نیز پس از بررسی تجدیدنظرها، هر دو طرف به توافق رسیدند که مایکروسافت بخش‌هایی از کد منبع خود را با اشخاص ثالث به اشتراک بگذارد. در نهایت، تلاش‌های این پرونده باعث نشد تا مایکروسافت تجزیه شود و همچنان یک غول فناوری است.

حالا وزارت دادگستری در شکایت خود علیه اپل استدلال کرده که توافق مایکروسافت در سال 2001 به غول سازنده آیفون اجازه داده تا ابزارهای خود را روی ویندوز بسازد.

اپل امروز در بیانیه‌ای اعلام کرد که از حقوق خود نسبت به این شکایت کاملاً دفاع خواهد کرد. غول فناوری در بیانیه خود گفته بود که آمار ارائه‌شده در شکایت - بیش از 70 درصد از بازار گوشی‌های هوشمند عملکردی و بیش از 65 درصد از بازار گوشی‌های هوشمند آمریکایی - نادرست هستند و باعث می‌شوند تا ویژگی‌های موردعلاقه مشتریان آن از بین بروند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Rico
    Rico | 4 هفته قبل

    من که نفهمیدم اون پرونده چجوری به اپل کمک کرده

مطالب پیشنهادی