ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فشار مالی
سلامت

نتیجه یک تحقیق: فشار مالی بیشتر از غم و اندوه بر سلامت ما تأثیر منفی می‌گذارد

افرادی که معمولاً با مشکل مالی همراه هستند، تقریباً 60 درصد بیشتر احتمال دارد که چهار سال بعد یکی از تغییرات پرخطر را تجربه کنند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۲ بهمن ۱۴۰۲ | ۲۰:۰۰

دانشمندان در تحقیق جدیدی اعلام کرده‌اند که فشار مالی علاوه بر سلامت روان، می‌تواند تأثیرات منفی دیگری را نیز برای افراد به‌همراه داشته باشد. براساس این مطالعه که توسط محققان بریتانیایی انجام شده‌، استرس ناشی از کمبود پول با تغییرات طولانی‌مدت در نشانگرهای سلامت مهم همراه است؛ ازجمله مواردی که با سیستم ایمنی، سیستم عصبی و سیستم هورمونی افراد در ارتباط هستند.

محققان کالج دانشگاهی لندن (UCL) و کالج کینگز در بریتانیا می‌گویند که مطالعه آن‌ها اولین تحلیلی است که نحوه ارتباط انواع مختلف استرس مزمن با نشانگرهای سلامتی در گروه‌های مسن‌تر را بررسی می‌کند و برای انجام آن از داده‌های نزدیک به 5000 بزرگسال بالای 50 سال استفاده شده است.

از بین تمام شش عامل استرس‌زای رایجی که در این مطالعه بررسی شده (ازجمله فشار مالی، مراقبت، ناتوانی، سوگ، بیماری و طلاق)، فشار مالی با پرخطرترین تغییرات سلامتی در درازمدت همراه بوده است.

خطر فشار مالی

میزان احتمالی خطرناک‌بودن فشارهای اشاره‌شده با استفاده از چهار نشانگر زیستی خون بررسی شده‌اند. هورمون کورتیزول که در پاسخ به استرس تولید می‌شود، پروتئین واکنش‌گر C (CRP) و فیبرینوژن که به‌عنوان عوامل ایمنی به التهاب پاسخ می‌دهند و پروتئین فاکتور رشد شبه‌انسولین 1 (IGF-1) که با پیری و طول عمر مرتبط است.

شرکت‌کنندگان در این تحقیق ادعا کرده‌اند که اغلب تحت استرس هستند و افرادی که صرفاً از نظر مالی مشکل داشته‌اند، تقریباً 60 درصد بیشتر احتمال داشت که چهار سال بعد یکی از تغییرات پرخطر را تجربه کنند. همچنین به‌ازای هر استرس اضافه، مانند طلاق، این احتمال 19 درصد افزایش می‌یابد.

همچنین باید به این نکته توجه کرد که در این تحقیق عوامل ژنتیکی، اجتماعی-اقتصادی، سن جنسیت یا شیوه زندگی درنظر گرفته نشده است.

در این مطالعه، استرس مال، سوگ و ابتلا به بیماری طولانی مدت بیشتر از سایر عوامل باعث ایجاد تغییرات طولانی‌مدت در نشانگرهای ایمنی و عصبی شده است. به گفته دانشمندان، این امر اثر فیزیکی مداوم استرس مزمن را نشان می‌دهد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • diman
    diman | ۱۳ بهمن ۱۴۰۲

    تازه این مطلب رو فهمیدن؟

مطالب پیشنهادی