ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سرطان تا سال 2050
سلامت

سازمان بهداشت جهانی: نرخ ابتلا به سرطان تا سال 2050 حدود 77 درصد افزایش می‌یابد

میزان جهانی ابتلا به سرطان احتمالاً تا سال 2050 به 35 میلیون نفر می‌رسد؛ این رقم در سال 2022 حدود 20 میلیون نفر بود.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۱۵ بهمن ۱۴۰۲ | ۱۳:۰۰

داده‌های جدید آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان سازمان بهداشت جهانی (WHO) افزایش چشمگیر ابتلا به انواع سرطان تا سال 2050 را پیش‌بینی می‌کند. براساس برآوردهای جدید این آژانس، میزان جهانی ابتلا به سرطان در سال 2050 به 35 میلیون نفر می‌رسد که در مقایسه با 20 میلیون نفر مبتلا به سرطان در سال 2022، افزایش 77 درصدی را نشان می‌دهد.

آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان WHO اخیراً گزارشی منتشر کرده که در آن 185 کشور و 36 نوع سرطان را تجزیه‌وتحلیل کرده است. محققان دریافتند که سرطان ریه در سال 2022 شایع‌ترین نوع در سراسر جهان بوده است. این سرطان 2.5 میلیون نفر، یعنی 12.4 درصد از کل موارد را شامل می‌شود. پس از آن، سرطان‌های سینه در زنان، روده بزرگ، پروستات و معده بیشترین نرخ ابتلا را داشتند. سرطان ریه همچنین عامل بیشترین مرگ‌ومیر ناشی از سرطان بوده؛ 1.8 میلیون یا تقریباً 19 درصد از کل مرگ‌ومیرها بر اثر این سرطان رخ داده است.

سرطان در جهان

رشد نرخ ابتلا به سرطان در کشورهای پیشرفته

این آژانس همچنین به نابرابری در میزان ابتلا به سرطان در کشورهای توسعه‌یافته اشاره می‌کند. به عنوان مثال، در کشورهایی با شاخص توسعه انسانی (HDI) بسیار بالا (معیاری برای میزان موفقیت در سلامت، آموزش و استاندارد زندگی) از هر 12 زن، 1 زن مبتلا به سرطان سینه تشخیص داده می‌شود و از هر 71 زن، 1 نفر بر اثر این سرطان جان خود را از دست می‌دهد. در کشورهای با HDI پایین، از هر 27 زن تنها 1 نفر به سرطان سینه مبتلا می‌شود، اما از هر 48 زن، 1 نفر به‌دلیل تشخیص دیرهنگام و عدم دسترسی به درمان، جان می‌بازد.

در ایالات‌متحده، از سال 1991 تا 2021، مرگ‌ومیر ناشی از سرطان 33 درصد کاهش یافت که عمدتاً به‌دلیل کاهش مصرف دخانیات، تشخیص زودهنگام و پیشرفت‌های مهم در درمان بوده است. بااین‌حال، نابرابری‌های نژادی همچنان ادامه دارد و افراد رنگین‌پوست با خطرات بیشتری روبه‌رو هستند.

گزارش انجمن سرطان آمریکا نیز اشاره کرد که میزان ابتلا جوان‌ترها به سرطان درحال افزایش است. به‌ عنوان‌ مثال، سهم تشخیص سرطان روده در بزرگسالان زیر 55 سال از 11 درصد در سال 1995 به 20 درصد در سال 2019 افزایش یافته است. همچنین پژوهش دیگری نشان داده که طی دو دهه گذشته، زنان جوان بیشتری به سرطان سینه مبتلا شده‌اند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Mohammad Sadegh Manafi
    Mohammad Sadegh Manafi | ۱۶ بهمن ۱۴۰۲

    گند بزنن به این علم و واکسنتون! ای کاش همون طب اسلامی و سنتی و... اجرا بشه

مطالب پیشنهادی